Güncel

10 Mayıs’ta millet bahçesi olacakİstanbul Üsküdar’da ‘Rizeliler Buluşması’ programına katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Murat Kurum, Rizelilere ‘millet bahçesi’ müjdesi verdi. 

Bakan Kurum burada yaptığı konuşmasında,

“Yatırımlarımızla daima Rize‘ye değer kattık, marka değerini yükselttik.  TOKİ Başkanlığımızca şehrimize; İyidere ve Rize merkezde olmak üzere toplam büyüklüğü 391 bin metrekare olan millet bahçesi yapıyoruz. Biri sahilde, biri İyidere’de, biri de Güneysu’da. İkisi tamamlandı, bir tanesinin de dolgusu bitti. 10 Mayıs’ta Rize sahili millet bahçesi olacak” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, Üsküdar Belediyesi Mavi Salon’da, ‘Rizeliler Buluşması’ programına katıldı. Bakan Kurum’a, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Türkmen ve parti temsilcileri eşlik etti.

 “GÖNLÜMÜZ HEP DEPREM BÖLGESİNDE”

Bakan Kurum burada yaptığı konuşmasında,

“Sizlere; hemşehriniz, liderimiz, genel başkanımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını, sevgilerini, hürmetlerini iletiyorum. Bugün dik yamaçlı vadilerin, yaylaların dorukları, göğe uzanan yüksek dağların şehri Rize’nin, yiğit evlatlarıyla birlikteyiz. Rize’nin vatansever evlatlarıyla burada sizlerle birlikte olmaktan dolayı da çok mutluyum.

Ben buradaki her bir kardeşime, hemşehrime; bizi bağrına bastığı için, bizi evladından ayırmadığı için ve misafirperverliği için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepiniz hoş geldiniz. Sizlerin gönül sofrasına misafir olmak bizim için büyük bir onur, tarifsiz bir mutluluk. Ancak 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli deprem sebebiyle de hala kalbimiz buruk, yüreğimiz hüzünlü. Biz burada olsak da aklımız da gönlümüz de hep deprem bölgesinde” dedi.

 “21 YILDA NİCE DEV ESERLER KAZANDIRDIK”

Bakan Kurum, “Rizeli hemşehrilerimiz ne güzel söylüyor:

‘Merdiven ayak ayak çıkılır’ Yeni bir hedefe adım adım varılır, teker teker gidilir. Bir başarı ancak üstüne koya koya yakalanır. Bugün İstanbul; Marmaray’la, yeni havalimanıyla, sanayisiyle, turizmiyle, millet bahçeleriyle, yeni sosyal konutlarıyla, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla dünya şehirlerinin emin olun çok çok ötesinde.

Şüphe yok ki bu başarının mimarı AK davamızdır, Cumhur İttifakımızdır, Sayın Cumhurbaşkanımızdır.  İşte bu anlayışla, İstanbul’a 21 yıldır nice dev eserler kazandırdık. Vatandaşımız, milletimiz için bizden ne istiyorsa yanında olduk. Devasa yatırımlar yapıp, bu aziz şehrin güzel insanlarına sizlere armağan ettik” diye konuştu.

 “AHIRLI KÖY EVİ VE KONUT İNŞAATLARIMIZI DA HIZLI BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRÜYORUZ”

Rize’nin daima Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında olduğunu vurgulayan Kurum,

“Biz de yatırımlarımızla daima Rize’ye değer kattık, marka değerini yükselttik.  TOKİ Başkanlığımızca şehrimize; İyidere ve Rize merkezde olmak üzere toplam büyüklüğü 391 bin metrekare olan millet bahçesi yapıyoruz. Biri sahilde, biri İyidere’de, biri de Güneysu’da. İkisi tamamlandı, bir tanesinin de dolgusu bitti 10 Mayıs’ta Rize sahili Millet Bahçesi olacak. TOKİ ile güncel yatırım değeri 3.2 milyar lira olan 2 bin 903 konutumuz, dükkanımız ve onlarca sosyal donatı inşaatını tamamladık ve vatandaşımızın hizmetine sunduk.

Yine sosyal konuttan ofis ve oradaki köy evine, oradaki camilerimize kadar sahada güncel yatırım değeri, toplam 5 milyar lira olan projelerimizin yapımına devam ediyoruz. Nasıl bugün Maraş’ta üzücü afet yaşandıysa geçtiğimiz yıl Rize’de de bir sel felaketiyle karşı karşıya kaldık. Tüm afetzede kardeşlerimizin hemen yanına koştuk. Ahırlı köy evi ve konut inşaatlarımızı da hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. İnşallah bu konutlarımızı en kısa sürede içerisinde tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 “KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYORUZ”

Sözlerine devam eden Bakan Kurum, “Doğru tekniğe uygun bir şekilde yapılmamış olmasından dolayı Rize’mizin merkezdeki çarşı ve Piriçelebi Mahallesi’nde, Taşlıdere’de, Yağlıtaş’ta, Salarha’da, Reşadiye’de, Tophane’de, Ortaköy’de, Hemşin ve Çamlıhemşin’de hemen hemen her ilçede dönüşüm faaliyetleri sürdürüyoruz. Toplam 1 milyon metrekare olan 11 alanda kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ediyoruz. Muradiye ilçesinde 178, Kalkandere’de 69 konutumuzun inşaası sürüyor.

Şehre değer katacak Madenli’de 143 konut, Çayeli’nde 79, yine merkez Tophane Mahallemizde kentsel dönüşüm kapsamında 107 konut, 46 dükkan ve cami inşaatı aralıksız devam ediyor. Taşlıdere’de 133 konut ve çalışmalarımız hızlı bir şekilde inşa faaliyetleri devam ediyor. Merkezde Yağlıtaş Mahallemizde kentsel dönüşüm kapsamında tam 465 konut üretiyoruz. Hem Yağlıtaş’ta hem de Salarha’da 465 konut yapıyoruz, bunun yapımını tamamladık.  Bu konutları Rize’nin dönüşümü için kullanacağız” şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak: DHA


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu