Ekonomi

17 Mart dolar kaç lira, euro kaç TL


Dolar 19 TL'nin üstünde! Euro yükseliyor

ABD’de 3 bankanın iflas etmesinin ardından Credit Suisse’nin yaşadığı likitide kriziyle küresel bankacılık hisselerinde büyük düşüşler yaşanmış, dolar diğer para birimleri karşısında hızlı yükselişler yaşamıştı. Dolar endeksi son 2 ayın zirvesine yükselmişti.

İsviçre Merkez Bankası, Credit Suisse’ye 50 milyar dolarlık likitide sağlayacağını açıklayarak piyasaları sakinleştirdi. Credit Suisse’nin en büyük hissedarı Saudi National Bank’ın başkanı bankada herşeyin gayet iyi olduğunu söyledi ve ekledi “Piyasalar düşüşler için her zaman bahane arıyor.” 

Gelişmelerin ardından dolar endeksi 2 aylık zirveden dönerek 103.76’a geriledi. 

Dolar/TL kuru bu süreçte TCMB ve BDDK’nın adımlarıyla sakin kalsa da dün 19 TL’yi aştı ve haftanın son gününe de 19 TL’den başladı. Euro/TL ise 20,2417 TL’den başladı. 

Dün Avrupa Merkez Bankası(ECB), dün yaşanan fırtınanın ortasında “enflasyonla mücadele”sine bağlı kalarak politika faizini yüzde 0.50 artırarak yüzde 3’e çıkardı. Refinansman faizi yüzde 3,50’ye, mevduat faizi yüzde 3’e ve marjinal fonlama faizi yüzde 3,75’e yükseltildi. Piyasalar yaşanan gerilimlerin ardından ECB’nin faiz artırım hızını yavaşlatabileceğini dillendiriyordu.

Kararın ardından konuşan ECB Başkanı Christine Lagarde “Yönetim Konseyi, mevcut piyasa gerilimlerini yakından izlemektedir, Avro Bölgesi’ndeki fiyat istikrarını ve finansal istikrarı korumak için gerektiğinde yanıt vermeye hazırdır” dedi. Lagarde, enflasyonun çok uzun süre yüksek kalmasının tahmin edildiğini, bu nedenle de Banka’nın faiz artış kararı aldığını belirtti.

Öte yandan Türkiye’de de veriler TCMB rezervlerinin azaldığını ve KKM’nin ise arttığını gösteriyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) resmi rezerv varlıkları, şubatta bir önceki aya göre yüzde 6,3 azalarak 117,4 milyar dolara geriledi.

Geçtiğimiz hafta 1 trilyon 577 milyar TL olan Kur Korumalı Mevduat’taki birikim bu hafta açıklanan verilerle 1.6 trilyon TL’yi aştı! 

Merkezi yönetim bütçe dengesi şubat ayında 170,6 milyar TL açık verdi. Merkezi yönetim bütçe giderleri 389,4 milyar TL, bütçe gelirleri 218,8 milyar TL oldu. Bütçede KKM’nin maliyeti ise 632 milyon TL olarak açıklandı.

Türkiye’nin seçim ortamı izlenmeye devam ediliyor. Bugün Piyasa Katılımcıları Anketi açıklanacak. 

 

Kaynak: Haber Global


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu