Ekonomi

20 Nisan dolar kaç lira oldu, euro kaç Türk Lirası olduBugün piyasalar yarım gün işlem görecek. Yarın ise bayram tatili. Dolar kuru haftanın son işlem gününe yatay seyirde 19,40 TL’den başlarken, euro ise 21,2627 TL’den başladı.

Dolar küresel para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Doların diğer para birimleri karşısında gücünü ölçen DXY endeksi 101,688’e kadar çıktı. Euro/dolar paritesi de 1,0958’e kadar düştü. 

Bugün bankacılık verileri açıklanacak. KKM’nin ve vatandaşların döviz talebinin ne düzeyde olduğu izlenecek. 

Seçim öncesinde sakin bir kur isteyen hükümet Kur Korumalı Mevduat’larda faiz üst sınırını kaldırmıştı. KKM’de faiz üst sınırının kaldırılmasından sonraki ilk veride 28 milyar TL olan KKM girişleri Nisan ayının ilk haftasında 76 milyar TL oldu. Bu KKM’deki miktarı rekor seviyeye taşıdı. KKM’de biriken tutar 1 trilyon 776,8 milyar TL’ye çıktı.

TCMB’nin rezervleri ise geçtiğimiz hafta azaldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri 7 Nisan haftasında bir önceki haftaya göre 1 milyar 320 milyon dolar azalarak 121 milyar 103 milyon dolara geriledi.

TCMB ve BDDK’nın aldığı sayısız kararla birlikte döviz piyasasında işlem yapmak isteyen şirket ve bireyler Kapalıçarşı’ya yöneldi. Bankalar arası dolar fiyatı ile Kapalıçarşı arasındaki dolar fiyatı arasındaki makas nerdeyse 1.10 TL’ye ulaştı. 

 

Kaynak: Haber Global


Apsny News

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu