October 3, 2022

Afganistan | Başkent Kabil’de camide patlama* Fotoğraf: Anadolu Ajansı (AA) – Arşiv

Afganistan’ın başkenti Kabil’deki bir camide bugün (17 Ağustos) yerel saatle akşam saatlerinde bir patlama meydana geldi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, Kabil Emniyet Sözcüsü Halid Zadran, Hayırhane bölgesinin Sar-e Kotal mahallesindeki Sadıkiye Camisi’nde akşam namazı sırasında şiddetli bir patlama olduğunu doğruladı.

Patlama nedeniyle ölü ve yaralıların olduğunu ve aktaran Zadran, kayıplara ilişkin resmi bir açıklamada bulunmadı. Zadran, olay yerine çok sayıda güvenlik ve ilk yardım ekibinin sevk edildiğini söyledi.

Kabil’in en büyük sağlık merkezlerinden olan Emergency Hastanesi, kurumsal sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada beşi çocuk olmak üzere 27 hastanın tedavi altına alındığını duyurdu. Al Jazeera ise, olayda yaklaşık 20 kişinin yaşamını yitirdiğini yazdı.

BBC Türkçe de konuyla ilgili haberinde, patlama sırasında pek çok kişinin camide ibadet ediyor olduğunu ve hayatını kaybedenler arasında caminin imamının da olduğunu kaydetti. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid de kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kayıplara ilişkin bilgi vermezken olayı kınadı.

Afganistan’da yeniden Taliban dönemi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) öncülüğündeki NATO güçlerinin Afganistan’dan çekilmesi 31 Ağustos 2021’de tamamlandı.

Afganistan eski Cumhurbaşkanı Eşref Gani hükümetini deviren Taliban, 11 Eylül 2001 sonrası dönemde ABD ve koalisyon güçlerinin işgal ettiği ülkeye yirmi yıl sonra yeniden egemen oldu.

Taliban’ın ülkenin başkenti Kabil’e girmesiyle Taliban’ın hedefinde olan ve Afganistan’dan tahliye edilmeyi talep eden binlerce kişi Uluslararası Kabil Hamid Karzai Havalimanı’na gitmiş, havalimanındaki uzun ve yorucu bekleyiş zamanla izdihama dönüşmüştü.

Uluslararası Kabil Hamid Karzai Havalimanı’nda tahliye için bekleyiş sürerken, 26 Ağustos günü kalabalığı hedef alan bombalı saldırıda 13’ü ABD askeri olmak üzere en az 170 kişi yaşamını yitirdi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) aktardığına göre, havalimanındaki patlamadan sonra IŞİD saldırıları artmaya devam etti. Ülkenin her yerinde patlama meydana gelirken, özellikle Nangerhar saldırıların en çok yoğunlaştığı il oldu.

8 Ekim’de Kunduz’da, 15 Ekim’de ise Kandahar’da Şii camileri cuma namazı sırasında IŞİD intihar bombacılarınca hedef alındı. Patlamalarda 100’den fazla kişi hayatını kaybetti. (SD)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: