October 3, 2022

Deniz Gezmiş fotoromanının son bölümü 28 Ağustos’ta


* Görsel: Fotoromandan bir sayfa.

Deniz Gezmiş’in hayatını anlatan “Aşk Olsun Çocuk” her hafta binlerce okur tarafından cep telefonu ekranlarında okunuyor ve paylaşılıyor.

Kitap, ismini şair Can Yücel’in Deniz Gezmiş için yazdığı “Mare Nostrum” (Bizim Deniz) şiirinden alıyor.

Deniz Gezmiş’in idam edilmesiyle biten fotoromanın son bölümü 28 Ağustos Pazar günü yayımlanacak.

“Türünün ilk örneği”

Kitabın yazarı ve görsel sanatçı Ali Cabbar, çalışmanın kendi türünün ilk örneği olduğunu söylüyor:

“Çevrimiçi medyada her zaman elektronik kitap bulunabiliyor ama her hafta devam eden, canlı yayın gibi yazılıp paylaşılan, eski deyişle ‘tefrika’ bir fotoroman örneği ‘Aşk Olsun Çocuk’ dışında yok. Üstelik ücretsiz ve reklamlarla kesilmiyor! Ölümünün 50. yılında Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını bu sıradışı eserle anmak ve tüm 68 kuşağı gençlerine selam göndermek istedim.”

Kitapta Deniz Gezmiş’in hayatı anlatılırken Türkiye ve dünya tarihinden referanslarla kitaba canlı bir anlatım kazandırılıyor.

Daha önce yayımlanmamış bilgiler

Kitapta, Deniz Gezmiş’in ilk gençlik yıllarındaki politik anlatıların yanı sıra, Gezmiş ilkokul sıralarındayken 1950’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) süt yardımı kapsamında süt tozunun suyla karıştırılıp öğrencilere içirilmesi gibi bilgilere de yer veriliyor.

Kitapta Deniz Gezmiş’in politik mücadelesine ait daha önce yayımlanmamış bazı bilgiler de yer alıyor. Bu ise Deniz Gezmiş’in yakın arkadaşı olan bir grup 68’linin, yazar Ali Cabbar’a gönüllü danışmanlık yapması sayesinde gerçekleşiyor.


Fotoromanın yeni ve eski sayılarının tamamınını okumak için tıklayın.

(TY)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: