October 5, 2022

DİERG’ten siyasi partilere: “Anadilde Kürtçe eğitimi parti programınıza alın”Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG), anadilde Kürtçe eğitim için siyasi partilere çağrı yaptı.

Meclis’te yer alan her partinin; toplumların dil ve kültür farklılığını önemsemesi gerektiğini belirten DİERG, yaptığı açıklamada, “bütün siyasi partilerin Kürtçenin eğitim dili olması için iradesini ortaya koymasını” talep etti.

Anadilinde Kürtçe eğitim için çalışmaların başlatılmasını isteyen DİERG, açıklamada şöyle dedi: 

  • Meclis’te yer alan istisnasız her bir siyasi partinin önerimizi 2023 seçimlerinden iki ay önce birbirinden bağımsız olarak parti programına almış olacağını deklare etmesini, 
  • Bu dönem Meclis’te yer almasalar da, gelecek seçimde Meclis’te yer almak isteyen siyasi partilerin de talebimizi yine seçimden iki ay önce programına almış olacağını deklare etmesini ve almasını öneriyoruz.

“Meclis’te yer alan 13 siyasi partiden istisnasız her birinin seçime iki ay kala programında talebimize yer vermesini bekleyeceğiz. Kürt toplumunun gecikmiş hakkı olan anadilinde eğitimin başlatılmasında geri adım atmayacağız.”

(RT)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: