October 6, 2022

Merkez Bankası’nın faiz indirimi: Göz göre göre sefaletMerkez Bankası’nın politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında 100 baz puanlık indirim yaparak oranı yüzde 14’ten yüzde 13’e çekmesi akademisyenleri ve ekonomistleri şaşırttı.

Piyasa beklentilerinin aksine yapılan indirime karşılık akademisyen ve ekonomistlerin yorumları şöyle oldu: 

Ozan Bingöl: Yönetenler için değil, bizim için bir sorun

Başkent Üniversitesi öğretim görevlisi, vergi uzmanı

“Bugünkü faiz indirimi bir kez daha gösterdi ki; Merkez Bankası yöneticileri enflasyonla mücadele etmiyor, koltukta kalma mücadelesi veriyorlar! Anladığımız kadarıyla enflasyon da bizi yönetenler için değil, sadece bizim için bir sorun.” 

İris Cibre: Göz göre göre sefalete sürüklüyorlar

Ekonomist

“Bunu test için mi yapıyorlar, bilinçli mi yapıyorlar bilmiyorum fakat halkı göz göre göre sefalete sürüklüyorlar. Göz göre göre!” 

Murat Kubilay: Gemiyi yeniden yüzdürmek çok zor

Eski akademisyen, ekonomist

“2022 yılının 3. çeyreğinde büyümedeki ivme kaybı belirginleşince, petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte, Merkez Bankası ön almak istemiş, faiz indirmiş. Kaçırmış olduklarıysa parasal aktarım mekanizmasının Türkiye’de kırılması; yani bu şekilde büyüme elde edilemeyecek olması.

“Dolayısıyla bu ve bundan sonraki aylardaki benzer tercihlerin sonu döviz kurunu yukarı itmek, 20 TL’nin üzerindeki dolar kurunu normalleştirmek ve %100 üzeri enflasyona merhaba demek olur. Bu hamle düzenli döviz kuru artışı yerine döviz kuru şoku ihtimalini daha da artırdı.

“Özellikle şunu belirtmek isterim, durum ani duruşa varırsa o gemiyi yeniden yüzdürmek çok zor olur ve uzun yıllar alabilir.” 

Güldem Atabay: Enflasyon durmayacak

Ekonomi yazarı, ekonomist

“Faiz indirimi (belli ki) talimati küresel resesyon riskine bağlanmış. Rus vs parasıyla TL kısmen kontrol altında tutulmaya çalışılacak. Fakat krediler. Oraya dikkat. Coşacak seçim öncesi. PPK metninde ilanı var. TL değer kaybı sınırlı bile tutulabilse, TÜFE enflasyonu durmayacak. Ve CDS. Arttıkça, ki faiz indirimleriyle artacak, özel sektör borç çevirme rasyosu artan maliyet eşliğinde düştükçe TL yine vurulacak.”

Selçuk Gezer: Madem NAS var faizi sıfırla 

Ekonomist

“Merkez Bankası madem NAS var faizi sıfırla !!! Nasıl olsa sıfırla 14 arasında bir fark kalmadı. Bu sayede en azından bankalar karlarını daha da katlarlar. Parayı devletten yüzde 14’e alıp yüzde 25’e aynı devlete satacaklarına yüzde 0’la alıp yüzde 25 ile satarlar.”

Bilge Yılmaz: Rasyonellikten uzak

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı

“Rasyonellikten, bilimden uzaklaşmanın son örneğini bugün Merkez Bankası’nın yaptığı 100 baz puanlık faiz indirimi ile gördük. İzah edilemeyecek bu kararın hiçbir anlamı yok. Sadece yanlışta ısrar edeceklerinin bir defa daha altını çizmiş oldular.”

Emre Alkın: İzahı yok

İstanbul Topkapı Üniversitesi rektörü, ekonomi yazarı

“Sanırım Merkez Bankası ‘Diğer Merkez Bankaları faizleri yükseltirken biz de mecburen sonunda dayanamayıp yükselteceğiz, dolayısıyla şimdiden elimizde fırsat varken düşürebileceğimiz kadar düşürelim’ diyor… Maalesef başka izah bulamıyorum.”

Mahfi Eğilmez: Kutluyorum

İktisatçı

“Merkez Bankamızı kutluyorum. Dosta düşmana para politikasının nasıl yönetileceğini gösteriyor. Yalnız 100 puan az oldu, 300 olmalıydı!”

Uğur Gürses: Merkez Bankası suç işliyor

Ekonomi yazarı

“Kör gözüm parmağına…halkı yoksullaştıracak kararları sonuçlarını bilerek alanlar suç işliyor.”

Mustafa Sönmez: Cinayet

İktisatçı, yazar

“İnsanın köpeği ısırması gibi, enflasyon yüzde 80’in üstünde seyrederken faiz indirmek, 13’e düşürmek, haberdir! Dünya bu cinneti konuşmaya başladı bile! Flaş flaş…”

Ceyhun Elgin: Okuma zahmetine bile katlanmadım

Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlisi, Makroiktisatçı

“PPK basın duyurusunu okuma zahmetine katlanmadım. Eminim ki TCMB bir şeyleri kararlılıkla kullanmaya devam edeceğini vurgulamıştır, içim oldukça rahat.”

(HA)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: