October 3, 2022

Süresi dolan Adli Sicil Kaydı başvuruya gerek olmadan silinecekFotoğraf: Arda Küçükkaya – Ankara / AA

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara Hakimevi’nde düzenlenen Adli Sicil Bilgi Sistemi Tanıtım Tören’nde yaptığı konuşmada, adli sicil kaydının işleyişine dair bilgi verdi.

Bozdağ, “Bundan böyle her Türk vatandaşı e-devlet üzerinden usulüne uygun başvurduğu zaman Adli Sicil Bilgi Sistemi’ne erişme ve adli sicil kaydını öğrenme, alma ve oradaki kayıtların şartlar oluştuğunda silinmesini talep etme hakkına sahip. Dakikalar içerisinde kayıt sildirme başvurusu netice olarak dönecektir. SMS’le de kaydının silindiği kendisine bildirilecek” dedi.

Adli sicil kayıtlarının belirli bir süre dolduktan sonra silinebildiğini aktaran Bozdağ, “Bugün devreye sokacağımız yeni uygulamada yasal sürelerin dolması üzerine vatandaşın talebi olmaksızın resen Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğümüz, adli sicil kayıtlarını silecektir” bilgisini paylaştı.

“Şirketler kişisel verileri hukuksuz kullanıyor”

Kişisel Verileri Koruma Kurumu ve Kuruluyla da ilgili konuşan Bozdağ, kişinin rızası olmadan herhangi bir kişisel verinin işlenmesinin kanuna aykırı olduğunu ve suç olarak düzenlendiğini bildirdi:

“Kişisel verilerin korunması konusunda bilinçli bir çabayı yasa, anayasa ortaya koyduğu halde, bu konuda kurumlar olduğu halde, bazı kişiler, şirketler, bazı değişik vakıflar, derneklerin bu kişisel verilerin korunması konusunda anayasanın ve yasaların kendilerine yüklediği sorumlulukları yerine getirmediklerini görüyoruz.

“Çok net söylüyorum, kişisel verilerin hukuka aykırı bir şekilde elde edilmesi, kanunlarımız nezdinde suç olduğu gibi, hukuka aykırı elde edilmiş kişisel verilerin kullanılması da suçtur. Maalesef pek çok şirket, ticari ilişkilerinde veya başka başka şekillerde değişik kişiler, siyasiler pek çok farkı yöntemlerle bu kişisel verileri kullanıyorlar.

“Pek çok kişisel verinin, çok değişik maksatlarla o kişileri yıpratmak, itibarsızlaştırmak kamuoyunun gözünden düşürmek veya başka başka hesaplarla kullanıldığını da görüyoruz. Bu hem bir ahlak sorunudur hem de aynı zamanda bizim hukukumuz bakımından suç olan bir durumdur.”

“Alışveriş merkezlerinden yağmur gibi mesaj”

Bozdağ, veriyi işleyenin muhafaza etmek zorunda olduğunu söyledi:

“Eğer bir kuruma verilmiş kişisel veriler, birtakım mail gruplarının elinde veyahut da internetten alışveriş merkezlerinden mesajlar yağmur gibi geliyorsa, derneklerden, vakıflardan, şuradan buradan. Vatandaş soruyor, ‘Benim bu verim, bunların eline nasıl geçti? Benim telefonumu ben biliyorum, işte yakınlarım biliyor, dostlarım, kardeşlerim, arkadaşlarım biliyor. Hiç merhaba olmayan insanın elinde benim telefon numaramın ne işi var?’ diyor.

“Hiç tanımadığı insanlardan mesajlar alıyorlar. Nereden gidiyor bu? Bu verileri koruma konusunda görevli olanların görevlerini yasaya uygun yapmamalarının bir sonucudur bu. Eğer yasaya uygun bu görevler yapılmış olsa, bu veriler insanların eline geçemez. Geçtiği zaman da Cumhuriyet savcılıkları Kişisel Verileri Koruma Kurulu, ilgili, hukuken görevli ve yetkili yerler gereğini yapar. Yapması da onların Anayasal ve yasal görevidir.” (AS)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: