October 6, 2022

Ya “doktor yok” ya ilaçları verilmiyorFotoğraf: MA

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi Hapishaneler Komisyonu, İç Anadolu Bölgesi Hapishaneleri 2022 Yılı Nisan-Mayıs-Haziran Hak İhlalleri İzleme Raporu’nu açıkladı.

MA’nın haberine göre, raporda, 2022 yılının ikinci çeyreğinde cezaevlerinde en az 13 kişi hayatını kaybettiği bilgisi yer aldı. Hayatını kaybeden mahpusların beşi ağır hastaydı, dördü şüpheli şekilde hayatını kaybetti. Dört mahpusun ise intihar ettiği iddia edildi.

Rapora göre, yılın üç ayında İç Anadolu Bölge hapishaneleri için 76 kişi, diğer cezaevleri için 14 kişi olmak üzere toplam 90 kişi hak ihlali başvurusu yaptı.

  • 30 Haziran 2022 itibariyle 283 bin 455’i hükümlü, 38 bin 738’i tutuklu olmak üzere kapalı ve açık ceza infaz kurumlarında toplam 322 bin 187 tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Mahpusların 307 bin 232’isi erkek, 12 bin 693’ü kadın, 2 bin 262’i çocuk.
  • İHD’nin verilerine göre, hapishanelerde 651’i ağır olmak üzere en az 1517 hasta mahpus var.

15 mahpusa işkence ve kötü muamele

Rapora göre, mahpuslar hastaneye kelepçeyle sevk ediliyor. Mahpusların tedavileri “doktor yok” gerekçesiyle yapılmıyor veya raporlu ilaçları cezaevinde yönetimince verilmiyor.

İHD, 2022 yılı Nisan-Mayıs ve Haziran Aylarında İç Anadolu Bölgesinde bulunan cezaevlerinde en az 15 tutuklu işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını açıkladı:

“Cezaevi görevlilerinin soruşturulma, yargılanma kaygısı olmadan hareket etmeleri ve tutuklular tarafından Adalet Bakanlığı’na yapılan başvuruların sonuçsuz kalması benzeri olayların sıklıkla ve artarak görülmesine sebebiyet veriyor.”

“Kolu kırılan mahpus tedavi edilmedi”

Raporda, cezaevlerindeki hak ihlalleri şöyle sıralandı:

  • Bazı mahpuslar ‘ağırlaştırılmış müebbet’ hükümlüsü olmadıkları halde tekli odalarda tutuldu.
  • Afyon 1 Nolu T Tipinde mahpuslar ayakta sayım vermeye zorlandı.
  • Bolu F Tipinde bir mahpus darp ve işkence gördü, bir kolunun kırıldı ve tedaviye götürülmedi.
  • Çorum/İskilip Açık Cezaevinde mahpuslar, görevlilerin hakaret ve küfürlerine maruz kaldıklarını aktardı.
  • Çorum/İskilip Açık Cezaevinde bir mahpusun sol kolunda platin olmasına rağmen tarım iş koluna verildi. Mahpus, kolundaki platinin zarar gördüğünü ve acil hastaneye götürüldüğünü, sonra kendisini o iş kolundan alınıp çay ocağına verildiğini, hapishane kaldığı sürede haftanın 7 günü en az 12 saat ile 18 saat kadar aralıksız çalıştırıldığını anlattı. Duruma itiraz ettiğinde hakaret, küfürler ve tehdide maruz kaldı.
  • Yine Çorum/İskilip Açık Cezaevinde bir memurun, bir mahpusu dönerli koltuğa oturtup döndürerek dövdüğü öğrenildi.
  • Çorum/Sungurlu T Tipine sevk edilen bir mahpus girişte çıplak arama dayatıldığını, kabul etmeyince zorla soyularak aradıklarını ve 4 – 5 kişinin kendisini darp ettiğini, bir kişinin diziyle ayaklarına başka bir kişinin de diziyle kafasına bastığını, üzerindeki montun o sırada yırtıldığını, üst aramasına direndiği gerekçesiyle disiplin soruşturmasına maruz kalıp 1 ay görüş yasağı cezası aldığını aktardı.
  • Sincan 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishanesinde bir mahpus hastaneye götürülürken hakarete maruz bırakıldı.

(AS)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: