October 1, 2022

“AHL yıkılırken teslim edilmesi gereken 1 milyar dolarlık malzeme kayıp”CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu’ya soru önergesi verdi. Başarır  Karaismailoğlu’ya Atatürk Havalimanı’nın (AHL) 2019’da Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne (DHMİ) devri sürecinde malzeme ve teçhizatların dökümünde 1 milyar dolarlık eksiklik olduğu iddialarını sordu. 

“Kirli oyunlar”

Başarır, soru önergesi dolayısıyla yaptığı açıklamada AHL üzerinde “kirli oyunlar” döndüğünü söyledi.

CHP Mersin Milletvekili  “Atatürk Havalimanı’nı TAV Havalimanları işletiyordu […] 2019’da devri gerçekleşirken sözleşme hükümleri doğrultusunda bütün aletlerin bakım ve onarımlarını gerçekleştirerek kullanılır halde tam olarak teslim edilmesi gerekiyordu. Ancak bugün görünüyor ki gerek yıkım aşamasında gerek teslim aşamasında yaklaşık 1 milyar dolarlık bir eksiklik var” dedi. 

Başarır Bakana, “Sadece yıkımı için yaklaşık 3 milyar TL para harcandı”ğını söylediği AHL’yi “eksiksiz aldınız mı?” diye sordu. 

Başarır’ın soruları

Milletvekilinin Bakan’ın yanıtlamasını istediği sorular şöyle: 

▶ TAV Havalimanları kira konusu tesisi sözleşme hükümleri doğrultusunda DHMİ’ye teslim ederken faal teçhizatları ve gayri faal teçhizatların hepsini teslim etmiş midir? Şirket bu teçhizatları teslim ederken sözleşme hükümleri çerçevesinde bütün aletlerin bakım ve onarımlarını gerçekleştirerek kullanılır halde mi devretmiştir? Sözleşme hükümlerine göre kullanılır halde devretmediyse bir cezai işlem uygulanmış mıdır?

▶ DHMİ tarafından devir teslim tutanaklarında eksik teçhizatlar belirtilmiş midir? Belirtilmediyse bunların sebepleri nelerdir?

▶ TAV Havalimanları Atatürk Havalimanı’nı DHMİ’ye devrederken DHMİ personelleri tarafından tutulan demirbaş listesi var mıdır? Bu demirbaş listesindeki teçhizatların son durumu nedir?

▶ Atatürk Havalimanı’nın DHMİ tarafından faal ve gayri faal teçhizatların listesi tutulurken bazı teçhizatların el altından satıldığı doğru mudur? Doğruysa bu satışı gerçekleştirenler hakkında işlem yapılmış mıdır?

▶ Atatürk Havalimanı yıkılmadan önce terminallerin içerisindeki teçhizatların akıbeti ne olmuştur? Bu teçhizatlar satılmış mıdır? Satıldıysa kime ve kaç paraya satılmıştır?

Soru önergesi yanıtlanacak mı?

TBMM’nin İç Tüzüğü’nün 99. maddesine göre yazılı soru önergelerinin ilgili makam tarafından 15 gün içinde yanıtlanması gerekiyor. Bu süre zarfında yanıtlanmayan yazılı soru önergeleri hakkında Meclis Başkanı’nın ilgili Başbakanı veya ilgili Bakanları uyarma yetkisi var. Bu uyarının ardından verilen 10 günlük ek süre içinde de yanıt gelmezse, söz konusu yazılı soru önergeleri gelen kağıtlar listesinde “yanıtlanmadı” ibaresiyle yayınlanıyor.

“Doğruluk Payı”nın araştırmasına göre 28 Haziran 2011 – 23 Haziran 2015 tarihleri arasında 4 yıl süren 24. dönemde “toplam 63 bin 462 yazılı soru önergesi işleme alınmış. Bu 4 yıllık dönemde cevaplanmayan soru önergesi sayısı 22 bin 799 olarak görülüyor. Diğer bir deyişle 24. dönemde verilen yazılı soru önergelerinin yüzde 36’sı yanıtlanmamış. Süresi içinde yanıtlananların oranı yüzde 22, süresi geçtikten sonra yanıtlananların oranı ise yüzde 39.”

Bu örnekten hareketle Başarır’ın önergesinin süresi içinde yanıtlanmaması olasılığı yüzde 78 olarak görünüyor. 

(AEK)

(AEK)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: