October 5, 2022

Berlin polisinden Filistin liderine “Holokost” soruşturması* Fotoğraf: Anadolu Ajansı (AA)

Berlin Polis Sözcüsü, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a başkent Berlin’deki bir konuşması sırasında “Holokost” (Yahudi Soykırımı) benzetmesi gerekçesiyle ön soruşturma başlattıklarını açıkladı.

Almanya’nın Bild gazetesine konuşan Berlin Polis Sözcüsü, soruşturmanın Almanya Ceza Kanununun 130. maddesinde düzenlenen “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla açıldığını açıkladı.

Gazetenin sorusunu yanıtlayan Alman Dışişleri Bakanlığı ise Abbas’ın “resmi bir ziyaret” nedeniyle Almanya’da bulunduğunu belirterek “dokunulmazlığa sahip olduğundan yola çıkıldığını” belirtti.

Almanya’da Nasyonal Sosyalizm döneminde işlenen suçları önemsiz gibi göstermek, suç kapsamına giriyor. Ancak, polisin ön inceleme başlatması otomatik olarak soruşturma açılacağı anlamına gelmiyor.

Öte yandan, ceza hukuku uzmanı Machael Kubiciel, Abbas’ın, Almanya’nın daveti üzerine Berlin’de bulunup bulunmadığının bu konuda belirleyici olmadığını, çok sayıda kişinin devlet kurumlarının daveti üzerine ülkeye geldiklerini ve dokunulmazlığı bulunmadığını aktardı.

Bu kişinin “başka bir ülkenin temsilcisi olup olmadığının önemli” olduğunu belirten ceza hukuku uzmanı Kubiciel, bundan dolayı “Filistin’in bir devlet olup olmadığının” burada önem taşıdığını kaydetti.

Almanya, Filistin’i devlet olarak tanımıyor.

Ne olmuştu?

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 16 Ağustos’ta Berlin’deki görüşmelerinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlemiş ve gazetecilerin sorularını yanıtlamıştı.

Ortak basın toplantısı sırasında bir gazeteci Abbas’a 1972 Münih Olimpiyatları’nda İsrailli sporcuları hedef alan saldırıyı hatırlatarak saldırının 50. yılında Filistinliler adına özür dileyip dilemeyeceğini sordu.

Abbas, bu soruya verdiği yanıtta “İsrail Filistin’de 1947’den beri 50 ayrı yerde 50 katliam gerçekleştirdi: 50 katliam, 50 Holokost” dedi.

Abbas, tepkilerin ardından ertesi gün bu konuda yeni bir açıklama yaptı. Filistin haber ajansı Wafa’nın haberine göre, Abbas, İsrail’in Filistinlilere yönelik eylemlerini Yahudi Soykırımı ile karşılaştırmasının, “Holokost’un tek olma özelliğini inkâr etme gibi bir niyet taşımadığını” söyledi.

İsrail’in bağımsızlığından beri geçen sürede Filistin halkının İsrail güçlerince maruz bırakıldığı “katliamlar ve suçlara” dikkat çekmek için bu ifadeyi kullandığını kaydeden Filistin Devlet Başkanı Abbas, Holokost’u “modern insanlık tarihinin en çirkin suçu” olarak nitelendirdi.

Basın toplantısının ardından Scholz’ün sözcüsü Steffen Hebestreit, Scholz’ün açıklamalarından rahatsız olduğunu söylerken Bild gazetesine konuşan Scholz de Holokost’un önemsiz gibi gösterilmesinin, özellikle de Almanlar için “hoş görülemez ve kabul edilemez” olduğunu söylemişti.

Fakat Scholz’ün basın toplantısı sırasında sessiz kalması özellikle ülkesindeki muhalefet partilerinin tepkisiyle karşılaşmıştı.

Tepkilerin ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Olaf Scholz, “Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın ağza alınmaz sözleri nedeniyle son derece öfkeliyim. Özellikle biz Almanlar için Yahudi Soykırımı’nı önemsiz gibi göstermeye yönelik her türlü girişim katlanılmaz ve kabul edilemezdir. Holokost’ta işlenen suçları inkar etmeye yönelik her türlü girişimi kınıyorum” ifadelerini kullandı. (SD)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: