October 6, 2022

Brezilyalı çizer Latuff’un diken.com.tr’deki karikatürlerine erişim engeliİstanbul Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliği, diken.com.tr’de yayımlanan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili 10 haberle erişim engeli getirdi ve haberin silinmesine hükmetti.

Mahkemenin silinmesini istediği içeriklerin beşi Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff’un karikatürlerinin yer aldığı haberler. Mahkeme kararın gerekçesi olarak içeriklerin kişilik haklarını ihlal etmesini gösterdi.

Kararı İfade Özgürlüğü Derneği duyurdu. Derneğin çalışması olan EngelliWeb’in sosyal medya hesabından karara ilişkin şu paylaşımı yaptı:

Latuff’un karikatürlerine sansür ilk değil

Mahkemeler, daha önce de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başvurusu üzerine Carlos Latuff’un karikatürlerinin erişime engellenmesi kararları vermişti.

Hem Latuff’un çizimlerini paylaştığı blogu tamamen engellenmiş, hem de çizimleri paylaşan haber sitelerinin sayfaları sansüre uğramıştı.

2020’de 5 binden fazla haber sansüre uğradı

İfade Özgürlüğü Derneği’nin geçen sene Fahrenheit 5651: Sansürün Yakıcı Etkisi başlığıyla açıkladığı rapora göre 2020’de 236 sulh ceza hakimliği tarafından verilen 819 farklı kararla erişime engellenen 5 bin 645 haber adresi (URL) var. Bu haberlerden 4 bin 620 tanesi (yüzde 81) haber siteleri tarafından yayından kaldırıldı.

Ayrıca 2020’de toplamda 58 bin 809 web sitesi erişime engellendi. Son 14 yılda ise Türkiye’den 467 bin 11 web sitesi 764 farklı kurum (mahkemeler ve idari kurumlar) tarafından verilen 408 bin 808 farklı sansüre uğratıldı. Dernek 2021 raporunu henüz yayımlamadı.

(HA)

Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: