October 6, 2022

“El-Hol kampında bu yıl en az 26 kişi öldürüldü”* Fotoğraflar: Uluslararası Af Örgütü – Arşiv

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Yerleşik Koordinatörü ve İnsani Yardım Koordinatörü İmran Rıza, kuzeydoğu Suriye’ye düzenlediği 4 günlük ziyaretin ardından bölgedeki durumla ilgili değerlendirmelerini paylaştı.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) yayınladığı yazılı açıklamaya göre, Rıza, 4 günlük misyonu sırasında Haseke ve Rakka’daki bir dizi projeyi ziyaret etti ve Haseke Valisi Dr. Louay Sayyouh ile görüşerek insani yardım önceliklerini konuştu.

Kuzeydoğu Suriye’nin “tüm açılardan ciddi bir su krizi ile karşı karşıya olduğunu” kaydeden OCHA, bölgede içme suyundan sulamaya, gıda üretiminden elektrik üretimine bir dizi alanda krizler yaşandığını ve bunların insan sağlığını ve geçim kaynaklarını etkilediğini belirtti.

BM İnsan Hakları Koordinatörü Rıza, gezisi sırasında bölgede yerinden edilmiş kişiler için kurulan kampları da ziyaret etti. Haseke’deki Arişe kampı ve Rakka’daki Mahmoudli kampını da ziyaret eden Rıza, kamplara yaptığı ziyaret sırasında yerinden edilen kişilerle görüştü.

Bir haftada 3 kişi öldürüldü

El-Hol ve El-Roj kamplarına ilişkin konuşan Rıza, El-Hol kampında, yerleşik nüfus arasında artan şiddet konusunda endişesini dile getirdi.

OCHA verilerine göre, son bir hafta içinde öldürülen üç kişi de dahil olmak üzere bu yıl kampta 20’si kadın en az 26 kişi öldürüldü.

“Suç olayları, cinsiyet temelli şiddet ve insani yardım çalışanlarına saldırılar da kampta sık rastlanan durumlar” değerlendirmesinde bulunulan OCHA açıklamasında, “sivil ölümlerine de yol açan, aralarında insansız hava araçları ile saldırılar ve top ateşi de olan askeri faaliyetlerde son dönemde yaşanan artış” ile ilgili endişeler dile getirildi:

Bu durum, halihazırda kaygıların artmasına ve bazı hareketlenmelerin olmasına yol açtı. Devam eden askeri faaliyetler, insanların daha ciddi boyutta yerinden edilmesine sebep olacak.

“Siyasi çözüm” çağrısı

Tüm taraflara bu bağlamda bir çağrıda bulunan Rıza, Uluslararası İnsan Hakları Hukukuna atıfta bulunarak “tüm tarafları daha fazla çatışma yaşanmasını engellemek için gerekli tüm önlemleri almaya” çağırdı:

“Gerekli olan, siyasi bir çözümdür; daha fazla askeri operasyon değil. Ve tabii çok daha fazla insani yardım.”

TIKLAYIN – “Suriye’nin kuzeyinde siviller tehlike altında”

OCHA’nın paylaştığı güncel verilere göre, Arişa kampında yüzde 85’i kadın ve çocuk olan 14 bin 526 kişi; Mahmoudli kampında yüzde 81’i kadın ve çocuk olmak üzere 8 bim 944 kişi, El-Roj kampında yüzde 97’si kadın ve çocuk olmak üzere 2 bin 506 kişi, El-Hol kampında ise yüzde 94’ü kadın ve çocuk olmak üzere 56 binin üzerinde kişi yaşıyor. (SD)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: