October 1, 2022

Güvenli Sokaklar Derneği,Havrita ve Görünmeyen Büyük Tehlika

…………… Sergei Ardzinba-Apsny News ………….. “Hangi buyrukları” diye sordu adam. İsa şu karşılığı verdi: “ ‘Adam öldürmeyeceksin, zina etmeyeceksin, çalmayacaksın, yalan yere tanıklık etmeyeceksin, annene babana saygı göstereceksin’ ve ‘komşunu kendin gibi seveceksin.’ ” (Matta, 18-19)

“Yetimlerin mallarını haksız olarak yiyenler şüphesiz karınlarına ancak ateş dolduruyorlar. Zaten onlar alevlenmiş ateşe gireceklerdir.” (Nisa, 10)

Her din, kendine özgü ahlak kurallarını vaaz eder. Dindar, inanan ve dinin kurallarını yerine getirendir. “Dinci” dediğimiz ise din ile çıkara dayalı bir ilişki kurar. Simitçinin simitten beklediği gibi, dinci de dinden maddi kazanç sağlar. Dinin olduğu yerde ahlakın da olmasını bekliyoruz. Göremiyor olmamızın sorumlusu, kendi çıkarlarını din kılıfına saran dincilerdir.

Niye böyle bir başlangıç yaptığımı merak ediyorsunuzdur.Günümüzde AKP iktidarıyla “Dinci” dediğimiz kesim,yani insanların içtiği su’dan,soluduğu hava’dan bile rant elde etmeye çalışan “Din” maskeli hırsızlar,sayı olarak onlarca,hatta yüzlerce kat artarak üst sınıra ulaştı.Bu kesim elde ettikleri bu marjı kaybetmemek için,her türlü eylemi kendilerine hak görüyor.Bir dönem FETÖ’yü devletin her kademesine yerleştirenler ve FETÖ’den nemalananlar,ve hatta FETÖ’yü ve siyasal islamı kullanarak iktidarlarını kuranlar ile FETÖ arasındaki en büyük sorunda burada ortaya çıkıyor.Nedir bu sorun?Elbetteki rant paylaşımı.Ama bu iktidarın tamamına yakın bir bölümünün eski FETÖ odakları olduğu gerçeğini değiştirmiyor.Yani bütün üst düzey AKP kadroları FETÖ’nün direk olarak içinden çıkmış kadrolar.Buradan da anlaşılacağı üzere aslında FETÖ’ye karşı operasyon yok.İşin özü FETÖ çıkarlar ve rant paylaşımındaki anlaşmazlık yüzünden bölündü.FETÖ ve 15 Temmuz sözde darbesi kullanılarak ülkede siyasal islam ve tek adam yönetimi meşrulaştı.Ve bir imza ile ülke satılır hale geldi.Bir imza ile liyakatsiz ilkokul,ortaokul mezunları yönetim kadrolarına getirildi.Adı sanı bilinmeyen garabet üniversitelerin gereksiz bölümlerinden mezun olanlar vali,kaymakam,yönetim kurulları üyeliklerine atandı.Ama bu ranttan ne FETÖ’nün,ne de FETÖ’den mitoz bölünmeyle türeyen AKP’nin vaz geçmeye niyeti yok.Mitoz bölünme diyorum çünkü AKP ve FETÖ her ne kadar farklı görünsede genetik kodları aynı olan iki ayrı oluşumdur.Yani Gülen cemaati bölünmüş,FETÖ ve AKP yi oluşturmuştur.
Bu iki oluşum görünürde kavga ediyor gibi görünse de bu onların ikiz kardeş olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
Aslında yargılananların,ceza evlerine girenlerin,yurt dışına kaçanların büyük kısmı FETÖ’nün ayak takımı,ya da FETÖ ile ilgisi olmayan,iftira atılan kişiler.Aslında günümüzde yaşananlar FETÖ ve AKP’nin karşılıklı tavla atmasıyla özdeştir.Satranç oynuyorlar demek isterdim ama ne yazık ki her iki yapıda ada satranç oynayacak zekaya sahip insanlar yok.Çünkü her iki yapının yönetim birimleri de,tabanı da avam kesimden gelen kişiler.
Gelelim HAVRİTA’ya.Şöyle bir baktığımızda Sedat Çağırgan isminde bir kişi tarafından piyasaya sürülen bir uygulama.Görüntüde sokaklarda dolaşan başı boş köpeklerin işaretlendiği ve kısa süre sonra zehirlendiği bir uygulama.
Bu şahısın Metin Yavuz’a ait EGEMED hastahanelerinde yönetici olarak çalıştığı biliniyor.Metin Yavuz 27. Dönem Aydın AKP milletvekili.Kardeşi Çetin Yavuz ve Metin yavuz hakkında 2 ocak 2022 tarihinde Aydın’da yayın yapan Gazete Gerçek’de;
“YAVUZ HIRSIZ EV SAHİBİNİ BASTIRIRMIŞ
Aydın’da herkes fetö ile ilgili konuşabilir ancak Ak Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz asla konuşmaz.”
Başlıklı bir haber yayınlanır.Bu haberin detayları şöyledir;
“Düz Vekil Yavuz Fetö konusunda sıkıntılı bir isimdir çünkü kardeşi Çetin Yavuz Devletin kayıtlarına ve Fetö firarisi Şahin İlgi’nin teslim olduktan sonra alınan ifadesine göre, uzun süre bu yapıya hizmet etmiş bir kişiliktir.

Ege Bölgesi’nde Fetö’nün bir numaralı ismi olarak gösterilen Şahin İlgili mahkeme ifadelerinde şöyle diyor: “17/25 Aralık öncesi ve sonrası son ana kadar Çetin Yavuz bütün toplantılarımıza geldi ve son ana kadar yanımdaydı”
İfade sahibi fasa fiso bir kişi değil!
Fetö kalkışması başarılı olsaydı, Aydın Sözde Valisi olması beklenen bir kişi Şahin İlgi.”

Bu ilişkiler yumağında Sedat Çağırgan’ın kurucusu olduğu “HAVRİTA” sitesi ve uygulaması hakkında aklıma ilk gelen soru “HAVRİTA” FETÖ’nün yeni bir kalkışmayı organize edebileceği bir yapılanma’nın başlangıcı olabilir mi?Sorusu oldu.Çünkü bu site ve uygulama hiç bir değişiklik yapmaksızın başı boş sokak hayvanı avını çok rahat aydın ve muhalif insan avına çevirebilecek bir uygulama.

Bu uygulamayla her şey işaretlenebilir.Askeri Üsler,Stratejik
Bölgeler,Aleviler,Solcular,Kürtler,Çerkesler,Düşman Kuvvetler,Dost Kuvvetler.Kim nerede ne yapıyor adım adım takip edilebilir.Düşünmek bile istemiyorum ama,çok büyük bir insan avı başlatılabilir.Bir terör örgütü yandaşlarını ve düşmanlarını bu harita üstünde aynı anda ayrı ayrı gösterebilir.

HAVRİTA ile paralel ortaya çıkan bir diğer yapı da “Güvenli Sokaklar Derneğidir”.Dernek 26 nisan 2022 günü tüzüğünü yayınlıyor.Derneğin kurulumu 16 Mayıs 2022’de Amkara Valiliği’nin 74071012-477.01.02.01-127186 sayılı kararı ve kuruluş başvurusuna verdiği cevap ile resmileşerek kuruluş tamamlanıyor.Derneğin kurucu başkanı Murat Pınar.Murat pınar 5 mart 2022 tarihinde köpeklerin saldırısından kaçarken 07 YBJ 06 plakalı hafriyat kamyonunun çarptığı 9 yaşındaki Mahra Melin Pınar’ın babası.Bir aile için dayanılması çok zor bir acı bu.Kaza Antalya’nın Serik ilçesinde, Belek Mahallesi’nde oluyor.Mahra 31 mart günü hayatını kaybediyor.Kamera kayıtları incelendiğinde ifadelerde çelişkiler çıkıyor.Mahra ailesinin dediği gibi site’nin bahçesinde değil,siteden uzakta çöp atılan boş bir arazide olduğu kamera kayıtlarına yansıyor.

Peki Mahra orada ne yapıyordu?Çevreden edinilen bilgilere göre Pınar ailesinin evlerinde cins hayvan üreterek sattığı ve Mahra’nın de çöp atılan o boş arazide,yeni doğan hayvanlar için çöpten işe yarayacak malzemeler topladığı.Ailenin geçmiş twitter kayıtlarına baktığımızda,cins hayvan ürettiği,ve web siteleri üzerinden bunların resimlerini yayınlayarak satış yaptığını görüyoruz.

Aile belki Mahra henüz ölmeden,belki de ölür ölmez başı boş köpekleri suçlayarak böyle bir dernek kurma girişimine başlıyor.Oysa kamera kayıtlarında herhangibi bir saldırı gözükmüyor.Bir köpeğin oyun oynamak istercesine bir iki adım hamlesi var evet,ama saldırmıyor.Ve Mahra koşarken Koşarken köpek geri dönüyor.Aile’nin Hafriyat şirketinden ve kamyon sürücüsünden şikayetçi olmadığı,suçun köpeklere atıldığı söyleniyor.

Ve hızlı bir dernekleşme faaliyeti başlıyor.O kadar hızlı ki,aile Mahra’nın yasını tutmaya bile fırsat bulamıyor.Ve ilk yardım istenen kişi FETÖ firarisi ABD’de yaşayan Elif Arıkan Ercanlı oluyor.Antalya Serik’te yaşayan aile nihayet Ankara’da dernek kurulumunu gerçekleştiriyor.Ve derneğin resmi olarak faaliyete geçtiği 16 Mayıs 2022 günü derneğe bağışlar yapılmaya başlanıyor.Ve iki buçuk ay gibi kısa bir sürede dernek 27244 TL gibi yeni kurulan,adı sanı duyulmamış bir dernek için azımsanmayacak miktarda bir bağış topluyor.

Dernek tüzüğünde 18. Maddeye kadar sokak hayvanı sözü geçmiyor.Tüzüğün 2. Maddesi “Dernek, sokakların güvenliğini sağlamak ve yaşam hakkını savunmak için
gerekli çalışmaları yapmak amacı ile kurulmuştur!”diyor.Ürkütücü bir madde.Devletin resmi görevi olan “SOKAKLARIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK” görevi bir bakıma yasal olarak bir derneğe de veriliyor.Bu yoruma çok açık bir madde.Bu dernek yakın bir gelecekte “SOKAKLARIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK” adı altında farklı yapılanmalara gitmesinin de yolunu açıyor.Her iki oluşumun da,bir zamanlar FETÖ ile bağı olan kişilerle bir şekilde yollarının kesişmiş olması da başka bir gariplik.

Derneğin Dernekçe Sürdürülecek Çalışma Konuları ve Biçimleri’de ilginç.
I-Faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesi için araştırmalar yapmak,

2-Kurs, seminer, konferans ve panel gibi eğitim çalışmaları düzenlemek,

3-Amacın gerçekleştirilmesi için gerekli olan her türlü bilgi, belge, doküman ve
yayınları temin etmek, dokümantasyon merkezi oluşturmak, çalışmalarını duyurmak için amaçları doğrultusunda gazate, dergi, kitap ve bülten gibi yayınlar çıkarmak,

4-Amacın gerçekleştirilmesi için sağlıklı bir çalışma ortamını sağlamak, her türlü teknik
araç ve gereci, demirbaş ve kırtasiye malzemelerini temin etmek,

5-Gerekli izinler alınmak şartıyla yardım toplama faaliyetlerinde bulunmak ve yurt
içinden ve yurt dışından bağış kabul etmek,

6-Tüzük amaçlarının gerçekleştirilmesi için ihtiyaç duyduğu gelirleri temin etmek
amacıyla iktisadi, ticari ve sanayi işletmeler kurmak ve işletmek,

7-Üyeleri arasında beşeri münasebetlerin geliştirilmesi ve devam ettirilmesi için yemekli toplantılar, konser, balo, tiyatro, sergi, spor, gezi ve eğlenceli etkinlikler vb. düzenlemek veya üyelerinin bu tür etkinliklerden yararlanmalarını sağlamak,

8-Dernek faaliyetleri için ihtiyaç duyulan taşınır, taşınmaz mal satın almak, satmak,
kiralamak, kiraya vermek ve laşınmazlar üzerinde ayni hak tesis etmek,

9- Amacın gerçekleştirilmesi için gerek görülmesi durumunda yurt içinde ve yurt dışında vakıf kurmak, federasyon kurmak veya kurulu bir federasyona katılmak, gerekli izin alınarak derneklerin kurabileceği tesisleri kurmak,

10-Uluslararası faaliyette bulunmak, yurt dışındaki dernek veya kuruluşlara üye olmak
ve bu kuruluşlarla ortak çalışmalar yapmak veya yardımlaşmak,

11-Amacın gerçekleştirilmesi için gerek görülmesi halinde, 5072 sayılı Dernek ve
Vakıfların Kamu Kurum ve Kuruluşları ile İlişkilerine Dair Kanun hükümleri saklı kalmak
üzere, kamu kurum ve kuruluşları ile görev alanlarına giren konularda ortak projeler
yürütmek,

12-Gerekli görülen yerlerde şube ve temsilcilikler açmak,

13-Dereğin amacı ile ilgisi bulunan ve kanunlarla yasaklanmayan alanlarda, diğer
derneklerle veya vakıf, sendika ve benzeri sivil toplum kuruluşlarıyla ortak bir amaci
gerçekleştirmek için plâtformlar ynam

14-Amacın gerçekleştirilmesi için ihtiyaç duyulan ve kanunların yasaklamadığı her türlü
faalıvette bulunmak.

15-Çalışma alanı ile ilgili lobi yapmak,

16-Avrupa Komisyonu, Birleşmiş Milletler, Uluslararası Çalışma Örgütü gibi
uluslararası kurumlarla işbirliği içinde projeler yürütmek,

17-Çalışma alanı ile ilgili raporlar yayınlamak, araştırmalar yapmak, farkındalık
çalışmaları vb vapmak.

18-Başıboş köpekler başta olmak üzere sokaklardaki hayvanlardan kaynaklı her türlü
tehlikeye karşı önlemlerin alınması için yasal çalışmalar yürütmek,

19-Köpek saldırısı sonucu ya da sokaktaki herhangi bir tehlike sonucu yaralanan kişilere sağlık hizmetler ve rehabilitasyon desteğinde bulunmak,

20-Köpek saldınsı başta olmak üzere sokaktaki herhangi bir tehlike sonucu yaralanan
kişilere ve ailelerine hukuki destekte bulunmak,

21-Okul, hastane, araştırma merkezi, kreş vs kurmak ve işletmek,

22-Çalışma konusu ile ilgili fikir yarışmaları düzenlemek,

Derneğin Faaliyet Alanı
Dernek, hak ve savunuculuk alanında yurt içinde ve yurt dışında faaliyet gösterir.

Bu masum,iyi niyetli ve insani bir derneğin tüzüğü asla olamaz.Bütün maddeler yoruma açık maddeler ve her türlü yorumlanabilecek maddeler.Şu an HAVRİTA ve Güvenli Sokaklar Derneği,başı boş sokak köpekleri bahane gösterilerek yakın zamanda “İNSAN AVINA” evrilecek bir oluşumun başlangıcı.Nitekim bu gün HAVRİTA başıboş sokak köpeklerinin konumlarını yayınlıyor,Güvenli Sokaklar Derneği köpekleri zehirliyor.Yarın HAVRİTA muhaliflerin konumlarını yayınlayacak Güvenli Sokaklar Derneği tüzüğünde de yazdığı gibi “GEREĞİNİ YAPACAK”.Eğer devlet bu gün bu iki oluşum hakkında gereğini yapmazsa,yarın yaşanabilecek kötü olayların önüne asla geçemez.Bu iki oluşumun sözde kurucuları ama bilerek,ama bilmeyerek oluşabilecek büyük çatışmaların önünü açmaktan başka bir şey yapmamaktadır.Ve devletin bu kişileri ve iki oluşumu acil olarak soruşturması gerekmektedir.

One thought on “Güvenli Sokaklar Derneği,Havrita ve Görünmeyen Büyük Tehlika

  1. Havrita bir gün karşımıza alevirita olarak çıkacak yazın bunu bir kenara. #havritakapatılsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: