October 6, 2022

Saruhan Oluç’tan, Şenyaşar ailesine ziyaret: Urfa’da adalet için bir adım atmadılarHDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, 530 gündür Urfa Adliyesi önüne adalet mücadelesi veren Şenyaşar ailesini ziyaret etti. Oluç’a milletvekilleri Mehmet Rüştü Tiryaki ile Ömer Öcalan, Urfa Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve çok sayıda kişi eşlik etti.

Hafta sonu nedeniyle adliyenin kapalı olmasına rağmen adliye önünde nöbetlerine devam eden Emine Şenyaşar ile Ferit Şenyaşar kendilerini ziyarete gelen heyete sürdürdükleri adalet mücadelesine dair bilgi verdi.

Oluç: Adaletin durumu adliye önünden başlayarak anlatmalı

Burada bir konuşma yapan Saruhan Oluç, dayanışmanın önemine değindi. Şenyaşarların adalet nöbetinin Türkiye’nin durumunu gösterdiğini söyledi.

Oluç “Adalet Bakanlığı bu yaşananları, faillerini kimler olduğunu bilmiyor mu? Biliyor. Bu adalet bakanı istese hakim ve savcılar yönlendirerek, bu davada adalet sağlanmasını sağlayabilir. Ama söz konusu Kürtler olunca, onların aleyhine bütün her şeyi yapıyor. Urfa’da adalet için bir adım atmadılar.” dedi.

Oluç AKP için de “Adında adalet var ama adaletsizliklerin mimarı. Bu adaletsizliklerin arkasında kendi çıkarı için duruyor. Kendi milletvekilleri ve çıkarlarını savunmak için adında adalet olan bu parti en büyük adaletsizliği yapıyor. Adalet Bakanlığı ve AKP Türkiye’de adaletsizliğin göstergesi” diye konuştu.

Oluç, “Adaletin durumu nedir diye soranlara Urfa Adliyesi önünden başlayarak anlatmaya başlamak gerek. Bu iktidar değişince adalet mekanizması işleyecek failler, koruyanlar ve yıllardır adaletin gelmesini engelleyen siyasi sorumlular yargılanacak. Hakikat er ya da geç ortaya çıkar. Hakikat kendini bütün topluma dayatır” ifadelerini kullandı.

Tiryaki: AKP’liler de biliyor ama ses çıkaramıyor

HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki de “Adaletten bahsedeceksek, önce Şenyaşar ailesi için adalet gelmesi gerek. Aile kameraların gözü önünde katledildi. Deliller karartıldı, sanıklar saklandı. Kamuoyu vicdanı rahatsız. Aile kutup yıldızı gibi yolumuzu bize gösteriyor. Eğer hukuk gelecekse, başka yerde aramaya gerek yok. Gelecekse Urfa Adliyesi önünde gelecek. Aileye bunu yapanlardan hesap sorulmadıkça kimse biz güvendeyiz demesin. Görevliler görevlerini yapmalı. Adalet sağlansa bile ailenin acısı dinmez ama toplum vicdanı rahatlar. AKP’liler de ailenin yaşadıklarını biliyor, vicdansızlık diyorlar ama seslerini çıkaramıyorlar.” diye konuştu. 

 Bir süre aileyle birlikte nöbet tutan heyet, daha sonra adliye binası önünden ayrıldı. 
Ne olmuştu?

14 Haziran 2018’de seçim çalışmaları kapsamında esnafı ziyaret eden AKP’li vekil İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınları Şenyaşar ailesinin dükkanını ziyaret etti.

Şenyaşarlar’ın kendilerine oy vermeyeceklerini söylemeleri üzerine dükkanda başlayan tartışma silahlı kavgaya döndü.

Olayda Esvet Şenyaşar kaldırıldığı hastanede, çocukları Adil ile Celal Şenyaşar da olay yerinde öldürüldü. Yıldız’ın abisi Mehmet Şah Yıldız da ölenler arasındaydı. Olayda 8 kişi de yaralandı.

Saldırı sırasında yaralanan Fadıl Şenyaşar ve kardeşleri, tedavileri devam ederken gözaltına alındı ve sonrasında Fadıl Şenyaşar tutuklandı.

Enver Yıldız ise 15 ay sonra 18 Eylül 2019’da Urfa Adliyesi’nde teslim oldu ve tutuklandı.

TIKLAYIN – HDP Ön Raporu: Suruç’ta Ne Oldu?

Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı olaya ilişkin iddianamesini ancak 18 ay sonra hazırladı. Ancak iddianamede sadece işyerinde yaşanan olaylar konu edildi. Hastanede saldırıya uğrayan ve yaşamını yitiren Esvet Şenyaşar’ın ölümüne yer vermedi.

Fadıl Şenyaşar ve yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar’ın da aralarında olduğu 13 kişiye, “öldürme, öldürmeye teşebbüs, yaralama, mala zarar verme, ateşli silah bulundurma” gibi suçlamalar yöneltildi.

Davada karar 02 Nisan 2021’de çıktı. Mahkeme Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay, Enver Yıldız’a ise 18 yıl hapis cezası verdi.

Karar açıklandığında anne Emine Şenyaşar Urfa Adliyesi önünde 25 gündür adalet nöbeti tutuyordu. Anne Şenyaşar, eylemi nedeniyle birçok kez gözaltına alındı, hakkında soruşturma başlatıldı.

Anne Şenyaşar adalet nöbeti boyunca, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da dahil olmak üzere biçok siyasi isim, insan hakları savunucusu ve STK temsilcileri tarafından ziyaret edildi.

(HA)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: