October 3, 2022

Türkiye, Finlandiya ve İsveç ile ay sonunda buluşuyor*Fotoğraf: AA

Finlandiya, ağustos ayının sonunda Türkiye ve İsveç heyetlerini ağırlayacağını açıkladı.

Deutsche Welle’nin haberine göre; Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, kesin bir tarih vermedi.

Bakan Haavisto, görüşmede üç ülke arasında haziran ayında imzalanan mutabakat zaptının müzakeresine devam edileceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu daha önce yaptığı açıklamada, üç ülkenin temsilcilerinin 26 Ağustos’ta bir araya geleceğini duyurmuştu.

TIKLAYIN-“Türkiye’ye iadeler hukuka göre devam edecek”

“NATO üyesi olmak isteyen ülkeler onlar”

Çavuşoğlu, geçen hafta yaptığı açıklamada, İsveç ve Finlandiya’nın henüz mutabakatta taahhüt ettiklerini yerine getirmediğini ve bu yönde atılan bir somut adım görmediklerini belirmişti.

Bakan, mutabakat zaptı sonucu kurulan ortak komite toplantısına ilişkin, “Bir an önce hangi adımlar atıldı, atılmadı, neden atılmadı bunları görmek istiyoruz ama bizim için bir zaman baskısı yok.

“Terörle mücadelede elbette (zaman baskısı) var ama neticede NATO üyesi olmak isteyen ülkeler onlar. Onlar da ağustos ayını teklif ettiler ve 26 Ağustos’ta bu mekanizmanın ilk toplantısını inşallah gerçekleştirecek” demişti.

TIKLAYIN-ABD ve İtalya da Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini onayladı

Üçlü mutabakat imzalanmıştı

İsveç, Finlandiya ve bu iki ülkenin NATO üyeliklerine karşı çıkan Türkiye; 28 Haziran’da İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesi’nde bir üçlü mutabakata imza atmıştı.

Mutabakat, İsveç ve Finlandiya’nın başta PKK olmak üzere örgütlerle mücadelede daha somut adımlar atması ve Türkiye’ye yönelik silah ambargolarını kaldırmasını; Türkiye’nin de bu iki ülkenin NATO üyeliklerinin önünü açmasını öngörüyor.

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’dan talep ettiği adımların başında, “terör suçlularının” Türkiye’ye iadesi geliyor.

TIKLAYIN-Erdoğan, iç hukuklarını TMY’ye uydurma karşılığında İsveç ve Finlandiya’ya NATO bileti verdi

(RT)

 Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: