October 5, 2022

Bingöl Erdumlu son yolculuğuna uğurlandı


*Fotoğraf: HDP Adalar Twitter hesabından alınmıştır

Bingöl Erdumlu Büyükada Hamidiye Camiinde öğle namazı sonrası dini törenin ardından Büyükada Mezarlığı’nda toprağa verildi.  Sonrasında arkadaşları Çelik Gülersoy Kültür Merkezi’nde Erdumlu’yla ilgili anılarını paylaştılar. 

Katılanlar

Ayda Özlü Çevik, Ayşe Erzan, Begüm Yavuz, Eşber Yağmurdereli, Fahri Aral, Fatih Polat, Ferdan Ergut, Ferzan Yıldırım, Figen Öcal, Gün Zileli, İpek Çalışlar, Julide Aral, Levent Çevik, Mehmet Çavuş, Mehmet Yücel, Nadire Mater, Neşe Erdilek, Nilgün Refi, Oral Çalışlar, Orhan Silier, Pınar Deren Satıoğlu, Sezai Sarıoğlu, Siren İdeman, Teoman Göral, Yasemin Ahi, Yücel Göktürk, Zekiye Kürkçü ve Erdumlu’nun yol arkadaşı Sibel Akkaşoğlu Erdumlu’yu uğurlayanlar arasındaydılar.    

Yanı sıra, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, Başkan Yardımcısı Engin Çelik, Basın Danışmanı Aysel Kılıç, CHP ilçe başkanı Ercan Akpolat da törendeydi.  

TIKLAYIN-THKP-C kurucularından Bingöl Erdumlu yaşamını yitirdi
Mahir Çayan ve Bingöl Erdumlu

Bingöl Erdumlu hakkında

Aralık-1970’de Mahir Çayan, Yusuf Küpeli, Münir Ramazan Aktolga, Ertuğrul Kürkçü, Orhan Savaşçı, Ziya Yılmaz, Ulaş Bardakçı, Sina Çıladır ve İrfan Uçar’la birlikte Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi’nin (THKP-C) kurucuları arasında yer aldı.

Elektrik mühendisi olarak Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Erdemir) bünyesinde çalışmaya başladı (1968). Sendikal ve siyasal mücadele içinde aktif olarak yer aldı ve bu nedenle bir yıl sonra işten çıkarıldı. 15-16 Haziran 1970 büyük işçi direnişinde yer aldı. 

21 Ağustos 1970’de Aliağa Rafinerisi inşaatındaki grevi kırmak için ateş açılan sendikacı Necmettin Giritlioğlu kollarında öldü. 

12 Mart 1971 askeri darbesi sonrası bir süre kaçak yaşadı. THKP-C davasından yargılandı, dört yıl cezaevinde kaldı. 

DİSK örgütlenme dairesinde faaliyetlerini sürdürdü. 1 Mayıs 1977 sonrasında Maden-İş içinde yaşanan siyasi tasfiyeler üzerine DİSK’ten ayrıldı.

14 yıldır Büyükada’da yaşıyordu. Yol arkadaşı Sibel Akkaşoğlu ile birlikte 2008’den beri film gösterisi, sergi, konser gibi kültür sanat etkinlikleri düzenliyorlardı.  

1944, İstanbul doğumlu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği mezunu. 

 

TIKLAYIN-“Kızıldere: Son bir çığlık, son bir haykırıştı”

Can Şafak’ın 28 Mart 2022 tarihinde youtube üzerinden yayınlanan “Kızıldere’ye Giden Yol” başlıklı şöyleşisi.

 

TIKLAYIN-Erdumlu ve Ural’dan Ziya Yılmaz

 

(RT)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: