October 5, 2022

“Çevik Bir tahliye edildi, Aysel Tuğluk neden edilmiyor?”



*Fotoğraf: MA

Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) ile Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) öncülüğünde cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleriyle ilgili açıklama yaptı.

Lise Caddesi’nde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı.

MA’nın haberine göre;  MED TUHAD-FED Eşbaşkanı Zeki Baran, “son bir yılda 48 tutuklu yaşamını yitirdiğini” hatırlattı.

Adalet Bakanı Bekiz Bozdağ’ın “Biz hasta tutukluları gündemimize alıyoruz” sözlerine değinen Baran, “Bugüne kadar cezaevlerinde yaşanan tüm katliamlara karşı hükümet halkı kandırmak için böyle açıklamalar, yalanlar atıyor.

“Antep’te 57 kişiyi katledenler neden tahliye edildi. Kontra olarak 1990’larda Kürt halkını katledenler neden bırakıldılar? Çevik Bir hangi amaçla tahliye edildi de Aysel Tuğluk neden hasta olmasına rağmen neden tahliye edilmedi?” diye sordu.

TIKLAYIN-“İktidar, Aysel’e düşman hukuku bile uygulamıyor, intikam alıyor”

“Sorunları nasıl çözeceksiniz?”

“Seçimler yaklaşınca Kürtlerin dostu çok oluyor” diyen Baran, şöyle devam etti: “Yarın kim başa gelirse gelsin, yaklaşım böyle olduğu sürece Kürtler yine cezaevlerinde infaz edilirler.

“Binlerce tutuklu cezaevlerinde. Bunlar için en diyorsunuz? Hasta tutuklular cezaevinde buna ilişkin ne diyorsunuz? Bu sorunları nasıl çözeceksiniz bunları açıklayın. Siyasi tutuklular için genel af için en diyorsunuz, çıkın bunları nasıl çözeceğinizi açıkça ifade edin.

“Binlerce tutuklu cezaevlerinde. Bunlar için en diyorsunuz? Hasta tutuklular cezaevinde buna ilişkin ne diyorsunuz? Bu sorunları nasıl çözeceksiniz bunları açıklayın. Siyasi tutuklular için genel af için en diyorsunuz, çıkın bunları nasıl çözeceğinizi açıkça ifade edin.”

“Cezaevlerinde kriz var”

Ardından açıklama metnini okuyan TUAY-DER Eşbaşkanı Mehmet Gündüz, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride dikkat çekti ve şöyle dedi: “23 yıldır Sayın Abdullah Öcalan’ın maruz kaldığı ağırlaştırılmış tecrit halinin yansıması olarak toplum her yönü ile derin bir kriz halini yaşamaktadır. Bu kriz halinin en yoğun yaşandığı yer, uyduruk gerekçelerle iktidarın noteri haline gelmiş yargının eli ile mahkum edilmiş binlerce tutsağın doldurulduğu cezaevleridir.”

TIKLAYIN-ATK üçüncü kez Tuğluk için ‘cezaevinde kalabilir’ dedi

“Mahpuslar sağ çıkmasın istiyorlar”

Cezaevlerinin idam cezasının fiili olarak uygulandığı merkezlere döndüğünü belirten Gündüz, şunları söyledi: “Cezaevleri COVID, OHAL gibi gerekçelerle birer işkence merkezine dönüşmüş durumda. Her yönü ile derin krizler yaşayan hükümet, ahlak ve vicdandan yoksun politikalarının yaratmış olduğu enkazı gündemden düşürmek için neredeyse her gün cezaevlerinden bir cenazenin çıkmasına sebep oluyor.

“Hüküm süreçlerini tamamlamalarına rağmen idare gözlem kurulları tarafından uyduruk gerekçeler ile infazları yakılan/ertelenen tutsakların cezaevlerinden sağ çıkmamaları için yoğun çaba gösterilyor.”

(RT)



Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: