October 5, 2022

Eski Başkan Yardımcısı Pence: Gizli belge almadımEski ABD Başkanı Donald Trump’ın baskın düzenlenen Florida, Palm Beach’teki malikanesi. Fotoğraf: Nathan Posner / AA

Eski ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, görevinden ayrılırken yanında herhangi bir gizli belge almadığını söyledi.

Pence, Iowa eyaletine yaptığı ziyaret sırasında Associated Press’in, başkan yardımcılığı görevinden ayrılırken herhangi bir gizli belge alıp almadığı sorusuna “Hayır, bilgim dahilinde öyle bir şey olmadı” cevabını verdi.

Eski ABD Başkan Donald Trump’ın Florida’daki evi Mar-a-Lago’ya 8 Ağustos’ta yapılan FBI baskını sırasında “çok gizli” damgalı belgelerin alınması hakkında da “Dürüst olmak gerekirse, tüm gerçekleri öğrenene kadar bu konuda önceden yargıda bulunmak istemiyorum” dedi.

Pence, soruşturma sürecinde şeffaflık beklemenin normal olmadığını ancak Adalet Bakanlığının Trump’ın evine yaptığı eşi benzeri görülmemiş baskının da aynı şekilde benzeri görülmemiş bir şeffaflığı hak ettiğine inandığını kaydetti.

“Derin anayasal meseleler var”

6 Ocak Kongre baskını olaylarını soruşturan Kongre’deki komisyon hakkında daha önce “Eğer davet etselerdi, katılmayı düşünürdüm” diyen Pence, “Ancak 6 Ocak Komisyonu’nun partizan doğasıyla ilgili endişelerimin ötesinde, dikkate alınması gereken derin anayasal meseleler var. Hiçbir başkan yardımcısı, ABD Kongresi’nde ifade vermek üzere çağrılmadı” ifadelerini kullandı.

Başkan adayı olabilir

Mike Pence’in, Cumhuriyetçiler için önemli eyaletlerden biri olan Iowa’yı yıl içinde defalarca ziyaret etmesi, ABD basınında 2024 seçimlerinde başkan adayı olmayı düşündüğü şeklinde yorumlanıyor.

Pence, önceki günkü ziyaretinde yaptığı açıklamada, önümüzdeki yılın başlarında Beyaz Saray’a aday olup olmama konusunda bir karar vereceğini söylemişti.

Ne olmuştu?

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Florida’da bulunan Mar-a-Lago malikanesinde 8 Ağustos 2022 sabahı Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanlarınca baskın düzenlendi, malikanede arama yapıldı.

Trump, yazılı açıklamasında, “Florida, Palm Beach’teki güzel evim Mar-A-Lago şu anda kuşatma altında, büyük bir FBI ajanı grubu tarafından baskın yapılıp işgal edildi, bu milletimiz için karanlık bir zamandır. Daha önce hiçbir ABD Başkanı’nın başına böyle bir şey gelmedi” dedi.  

ABD basınına yansıyan haberlerde, FBI aramasının, Trump’ın Beyaz Saray’daki görevi sırasında Florida’daki ikametgahına gizli kayıtları alıp almadığına ilişkin devam eden bir soruşturmayla ilgili olduğu açıklandı.

Yaklaşık 40 FBI ajanının 9 saatten fazla süren aramasında Mar-a-Lago’dan 12 kutu kanıt toplandığı haberlere yansıdı.

Adalet Bakanı Merrick Garland, baskın ve arama emrini kendisinin onayladığını söyledi.

ABD Kongresine 6 Ocak 2021 tarihinde düzenlenen baskına ilişkin kamuoyuna açık ilk duruşma da 10 Haziran’da görülmeye başlandı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Kongre baskınının koordine ederek bir darbe girişimi planlamakla suçlanıyor. (AS)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: