October 3, 2022

Mardin’deki kazanın tanıkları anlattı: Üçüncü tır son anda durduruldu*Fotoğraf: MA

Mardin’in Derik ilçesinde Cengiz Holding’e ait Eti Bakır Fabrikası’ndan yük taşıyan bir TIR’ın neden olduğu iddia edilen kazaya müdahale etmeye gidenlere aynı yükü taşıyan başka bir TIR’ın çarpması sonucu 20 kişi hayatını kaybetti.

Hayatını kaybedenlerden bir kısmının cenazeleri Derik Şehir Mezarlığında defnedilirken, diğer cenazelerin defin işlemleri de devam ediyor. 

TIKLAYIN-Mardin’deki kazada 20 kişi yaşamını yitirdi

Kazanın görgü tanıkları ise Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Ahmet Kanbal’a konuştu. Tanıklar, ilk olay öncesi önlem alınmadığını belirtirken, ikinci TIR’ın çarpmasının ardından arkadan gelen 2 TIR’ın da son anda durdurulduğunu belirtti. 

Görgü tanıklarından Selma Özcan, ilk olaydan sonra ikinci TIR’ın geldiğini belirtti ve ekledi: “İlk olayda cenazeler yerdeydi. O sırada anons yapıldı. Herkesin kenarı çekilmesi istendi. İki TIR’ın daha geldiği söylendi. ‘İki TIR daha frenleri patlamış geliyor’ denildi. Aralarında yarım saat vardı. Önlem alınsaydı bu olay olmazdı yani. Derik’te büyük bir katliam yaşandı.”

TIKLAYIN-Cengiz Holding: Tırlar nakliyecinin sorumluluğunda

Kazada hafif yaralanan isimlerden HDP’li Belediye Meclis üyesi Nurettin Gökalp da, ilk kazadan sonra olay yerinden cenaze çıkarmaya başladıklarını dile getirerek, bir anda ikinci TIR’ın geldiğini gördüklerini söyledi.

Her iki TIR’ın da Cengiz Holding’ten çıkan TIR’lar olduğunu belirten Gökalp, “TIR’ları aşırı yüklüyorlar. Bu katliam oldu. İkinci kazada yaklaşık 18 insan katledildi. Devlet ne güvenlik alıyor, ne tedbir alıyor. Bu konuyu da dikkate almak gerekiyor” dedi. Gökalp, üçüncü tırın olaya yakın bir yerde durdurulduğunu da sözlerine ekledi. 

 (RT)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: