October 3, 2022

Diyarbakır’da tutuklu gazetecilerle dayanışma gecesi düzenleniyorMezopotamya Kültür Merkezi (MKM), Diyarbakır’da tutuklanan 16 gazeteci için 28 Ağustos Pazar günü İstanbul’da bir dayanışma gecesi düzenliyor.

Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde saat 19.00’da başlayacak gecede Bandista, Kadir Çat ve Koma Aryen sahne alacak.

Gece için “Özgür basın susturulamaz” sloganı ile başlayan bir tanıtım videosu da hazırlayan MKM Haydi 28 Ağustos “Özgür basına destek gecesinde birlikte olalım. Sanatçılarımız, gazetecilerimiz, aydınlarımız ve tüm dostlarımızla buradayız! Birlikte, daha güçlüyüz. Birlikte sesimiz daha gür çıkıyor” dedi.

Dışarıdaki gazeteciler de MKM’nin organizasyonuna destek vererek dayanışma çağrısı yaptı.

Zarakolu: Fiilen dayanışmanın içinde yer alın

Gazeteci Ragıp Zarakolu, “Özgür basınla dayanışmaya hazır olun. Fiilen özgür basına dayanışmanın içinde yer alın. Özgür basınla dayanışma gecesine bizzat katılarak destek verin” derken Özgür Özgüden, özgür basınla dayanışma için gazeteci cemiyetleri ve sendikalar dahil tüm sivil toplum örgütlerini birlikte hareket etmeye çağırdı.

Özgüden, MKM’nin düzenlediği dayanışma gecesinin kendisi için çok önemli bir girişim olduğunu belirterek “Büyük katılımla gerçekleşmesini yürekten diliyorum. Bir sürgün gazeteci olarak Avrupa’dan Diyarbakır’daki tutuklu Kürt meslektaşlarıma dayanışma duygularımı iletiyorum” dedi. 

Mater: Haberden vazgeçmeyelim

IPS İletişim Vakfı Başkanı, bianet Proje Danışmanı Nadire Mater, 1992 ve 1995’in Ağustos’unda öldürülen Yeni Politika Batman Muhabiri Safyettin Tepe ile Özgür Gündem Ceylanpınar muhabiri Hüseyin Deniz’i anımsatarak, “Benim için Ağustos aynı zamanda Safyettin Tepe ve Hüseyin Deniz demektir. Her ikisi de cezasız kalan iki cinayet, pek çokları gibi. Tüm öldürülen arkadaşlarımız, hapisteki meslektaşlarımız ve yok edilmeye çalışılan ‘hakikat peşinde’ habercilik için örgütlenmek, dayanışmak şart. Önce kendimizden başlayalım, oto-sansüre teslim olmayalım, umudumuzu kırmayalım. Konserde, adliyede, meydanlarda, haberde, işte ve işsizlikte, her yerde ve hatta hapishanede haberin önemini aklımızdan çıkarmayalım, haberden vazgeçmeyelim” diye konuştu.

Polat: Tutuklu meslektaşlarımıza güç verecek

Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat da, gazetecilerin maruz kaldığı baskılara dikkati çekerek, “Diyarbakır’da tutuklu gazeteciler için hiçbir delillendirme yok. İddianame bile hazırlanmadı. Gazeteciler şahsi kişisel bir iş yapmıyor. Dolayısıyla bu dayanışma etkinliği son derece büyük bir anlam taşıyor. Etkinliğe katılmak, tutulu gazetecilere güç verecek, tutuklu meslektaşlarımızın özgürleşmesi için onlara bir selam göndermek anlamına gelecek.” ifadelerini kullandı.

(HA)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: