October 3, 2022

Erdoğan:”Enflasyonun nedeni içeride değil dışarıda”Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “Ülkemiz […] ekonomide kendi yolunu çizmiştir ve bu istikamette kararlılıkla yürümektedir. Türkiye’nin ihtiyacı faizi yükseltmek değil, yatırımı, istihdamı, üretimi, ihracatı ve cari fazlayı artırmaktır” dedi.

TIKLAYIN-Merkez Bankası faiz indirdi

TIKLAYIN-Merkez Bankası’nın faiz indirimi: Göz göre göre sefalet

Erdoğan, basın açıklamasında, “”Bugün bütün dünya yüksek enflasyon gerçeği ve işsizlik tehdidiyle boğuşuyor. Türkiye ise kendi ekonomik modeli sayesinde, tarihinin en yüksek üretim, ihracat ve istihdam seviyelerine ulaşarak, bu iki tehditten asıl yıkıcı olanın üstesinden gelmeyi peşinen başarmıştır.” dedi. 

“Enflasyon nominal olarak yüksek, ama yıkıcı değil”

Erdoğan bu arada, “Enflasyon rakamlarımızın nominal olarak çok yüksek seyretmesi[nin] elbette üzüntü verici” olduğunu kabul etmekle birlikte “asıl dikkat edilmesi gereken[in], enflasyon düzeyinin genel ekonomi üzerinde yol açtığı sonuçlar” olduğunu söyledi. 

AKP Genel Başkanı, “enflasyon rakamlarının insanlarımızın hayatındaki olumsuz etkilerini her kesimin gelir seviyesini yükselterek bertaraf etmeye çalışırken, aynı zamanda enflasyonu düşürecek tedbirleri de al[dıklarını]” iileri sürdü.

Erdoğan Türkiye’yi “uzunca bir süredir enflasyonsuz ekonomik iklimde yaşamaya alışmış ülkeler” ile “mukayese” ettiğinde o ülkelerde “daha küçük gözüken oranların etkileri[nin], çok daha derin ve yıkıcı hissedil[diğini]” iddia etti.

TIKLAYIN-ENAG: Enflasyon yüzde 176,04

TIKLAYIN-TÜİK’in enflasyonu yüzde 79,60

“Enflasyonu küresel gelişmeler tetikliyor”

Erdoğan, Türkiye’de “yaklaşık bir yıldır yüksek enflasyon yaşadığımız”ı iddia etti ve bunun “1994 ve 2001 krizleriyle karşılaştı[ırılmasının] sadece bize değil, vatandaşlarımıza da yapılmış bir büyük haksızlık ol[acağını] söyledi. Erdoğan’a göre, “bugün yaşadığımız enflasyon, bütçe ve işsizlik kaynaklı değil, küresel gelişmelerin tetiklediği dengesiz fiyat hareketlerinin sonucudur. Yani maliyet odaklı enflasyondur.”

“Ülkemizi soymayı alışkanlık haline getirenler…” 

Erdoğan, “geçmişte ülkemizi, dünyanın pek çok yerinde yapıldığı gibi, finansal dalgalanmalar ve varlık hareketleri üzerinden soymayı alışkanlık hâline getirenler[in]” kendilerini de “aynı yola sokmak için canhıraş bir gayret içinde” olduğunu ileri sürdü. 

Ama, “ülkemiz[in], büyük ve güçlü Türkiye hedefi doğrultusunda, ekonomide kendi yolunu çiz[diğini] […] iddia eden Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin ihtiyacı[nın] faizi yükseltmek değil, yatırımı, istihdamı, üretimi, ihracatı ve cari fazlayı artırmak old[uğu]nu dile getirdi. 

(AEK)

 Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: