October 6, 2022

Irak | Türbede göçük: 4 kişi hayatını kaybetti* Fotoğraf: Anadolu Ajansı (AA)

Irak’ın güneyindeki Kerbela şehrinde Şiilerin kutsal mekanlarından Kataret’ul İmam Ali türbesinde cumartesi günü (20 Ağustos) göçük meydana geldi.

İçeride ziyaretçiler varken yaşanan olayın ardından enkaz altında kalanlar için arama kurtarma çalışması başlatıldı. Al Jazeera’nin aktardığına göre, olayda ilk belirlemelere göre dört kişi yaşamını yitirdi.

Irak Sivil Savunma Sözcüsü Nawas Sabah Şakir, altı ile sekiz hacı adayının daha türbenin enkazı altında sıkıştığını söyledi.

Kum tepeleri ve kayaların türbe binasının üzerine çöktüğünü söyleyen Şakir, çöküntünün asıl olarak nemden kaynaklandığını dile getirdi.

Buna göre, kayalar ve kum türbenin bitişiğindeki toprak setin doyması nedeniyle kaymaya başladı, bu da türbenin yaklaşık yüzde 30’unun çökmesine yol açtı. Çökme, ziyaretçilerin bulunduğu alanda yaşandığından enkaz altında çok sayıda kişinin olduğunu tahmin ediliyor.

Arama kurtarma çalışmalarının yavaş ilerlemesinin sebebini açıklayan sivil savunma ekipleri sözcüsü Abdelrahman Cevdet, “Yapılacak herhangi bir hata yeni çökmelere de neden olabilir” diyerek arama kurtarma çalışmalarının küçük delikler üzerinden devam ettiğini söyledi.

Euronews’ün haberine göre, acil servis yetkilileri, cumartesi günü öğleden sonra meydana gelen olayın ardından üç çocuğun kurtarıldığını, hastanede gözetim altında tutulan çocukların durumunun iyi olduğunu aktardı.

Irak devlet haber ajansı INA da gece boyunca çalışan arama kurtarma ekiplerinin enkazdaki boşluklarda mahsur kalan bazı kişilere oksijen, su ve yiyecek ulaştırabildiğini kaydetti. (SD)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: