October 6, 2022

Maymun çiçeği salgını: Endonezya ve Küba’da ilk vakalar* Fotoğraf: Canva

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) küresel halk sağlığı acil durumu ilan ettiği maymun çiçeği virüsü yayılmaya devam ediyor.

Euronews haber sitesinin aktardığına göre, Küba Kamu Sağlığı Bakanlığı, cumartesi günü (20 Ağustos) ilk maymun çiçeği vakasını doğruladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, İtalya’dan Küba’ya gelen erkek bir turistte maymun çiçeği virüsü tespit edildi.

Bakanlık, söz konusu kişinin hastalığın semptomlarını göstermeden önce ülkenin batısındaki şehirleri gezdiğini, semptom gösterdikten sonra ise perşembe günü bir sağlık kuruluşuna başvurduğunu kaydetti. Açıklamaya göre, hastanın durumu ciddiyetini koruyor.

Endonezya’da ilk vaka

Güneydoğu Asya ülkesi Endonezya’nın Sağlık Bakanlığı da ülkede maymun çiçeği vakası görüldüğünü açıkladı.

Jakarta Globe haber sitesinin aktardığına göre, Endonezya Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Mohammad Syahril, yaptığı açıklamada, denizaşırı bir seyahatten dönen ve başkent Cakarta’da yaşayan 27 yaşındaki bir erkekte maymun çiçeği tespit edildiğini doğruladı.

Syahril, söz konusu kişinin 16 Ağustos’ta hastalığın semptomlarını hissettiğini ve iki gün sonra test yaptırmak için hastaneye gittiğini söyledi.

Testin 19 Ağustos gecesi pozitif çıktığını aktaran sözcü, hastanın durumuyla ilgili bilgi paylaşarak “Hastanın yüzünde, ellerinde, ayaklarında ve genital bölgesinde ateş, lenflerde ise şişlik ve kızarıklık var. Sadece hafif semptomları olduğu söylenebilir” açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, hastanın ev karantinasına alındığını ve uzaktan tedavisine devam edildiğini belirtti.

ABD’de üç çocukta maymun çiçeği

Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) de bugüne (22 Ağustos) kadar toplam üç çocukta maymun çiçeği virüsü tespit edildi. 

CNN International’ın haberine göre, New York Sağlık Müdürlüğü Sözcüsü Monica Pomeroy, New York eyaletinde bir çocukta maymun çiçeği görüldüğünü, çocuğun New York şehrinde yaşamadığını aktardı. Çocuğun yaşıyla ilgili detay vermeyen Pomeroy, vaka sayılarının düşük olduğu durumlarda hasta gizliliğinin bu bilgiyi açıklamaya engel teşkil ettiğini belirtti.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CD), daha önce iki çocukta maymun çiçeği virüsüne rastlandığını açıklamıştı. Bu çocuklardan biri California eyaletindeydi, diğeri ise ABD’de yaşamıyordu.

Maymun çiçeği hakkında

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) 10 Ağustos’ta yayınladığı verilere göre, dünya genelinde 2022 yılının başından bu yana 89 ülke veya bölgede 27 bin 814 tespit edilmiş maymun çiçeği vakası bulunuyor.

DSÖ, başta Avrupa olmak üzere dünyada yayılmayı sürdüren maymun çiçeği salgınını Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) ilan etmişti. (SD)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: