October 6, 2022

Siyaset uzmanı Dugin’in kızı Daria aracındaki patlamada öldüFotoğraf: Sosyal Medya

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “beyni” diye nitelendirilen ve Putin’e yakınlığıyla bilinen Siyaset Uzmanı Aleksandr Dugin‘in kızı Daria Dugina, içinde bulunduğu araca yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu öldü. 

Rusya’daki muhalif gazetesi Novaya Gazeta’ya göre patlama, başkent Moskova yakınlarında Bolshiye Vyazemy köyünde meydana geldi. 

Haber ajansı TASS’a konuşan Dugina’nın arkadaşı Andrey Krasnov, saldırının Aleksandr Dugin’e yönelik olabileceğini ileri sürdü şöyle dedi:  “Bu, babasının arabasıydı. Darya başka bir araba kullanıyordu ama bugün babasının arabasını aldı, Alexander farklı bir yoldan gitti. Anladığım kadarıyla, Alexander ya da muhtemelen ikisi birlikte saldırını hedefindeydi.”

Rusya’daki bir medya kuruluşu 112, Dugin ve kızının Moskova yakınlarında bir etkinliğe katıldıklarını ancak son dakikada ayrı gitmeye karar verdiklerini belirtti. 

Rusya’nın özerkliğini tanıdığı Donetsk yönetiminin lideri Denis Puşilin ise Telegram kanalından yaptığı açıklamada, Ukrayna’yı suçladı. Puşilin, “Ukrayna rejiminin teröristleri, Aleksandr Dugin’i ortadan kaldırmaya çalışırken kızını öldürdü” dedi. 

Basın çalışanıydı

Daria Dugina öldüğünde 30 yaşındaydı.

Durina babasının yardımcısı ve basın sekreteri olarak çalışıyordu. Darya Dugina, babası gibi gazetecilik, felsefe ve siyaset bilimi ile ilgileniyordu.

Aleksandr Dugin kimdir?

Putin’in “beyni” olarak tanınıyor 

Türkiye’ye de sık sık gelen Aleksandr Dugin Avrasyacılık fikrini geliştiren Rusya milliyetçisidir.

Dugin 1962’de, eski Sovyetler Birliği Genelkurmay Başkanlığı Askeri İstihbarat Departmanı’nda görevli bir generalin çocuğu olarak doğdu. 

Çocukken, Moskova Enstitüsü’nde havacılık okumaya başladı. Daha sonra yolunu değiştirdi.

us matematikçi Yevgeny Dyakonov’un felsefesini kendi hayatına uygulamak için yolunu değiştirdi ve bu alanda doktora yaptı.

Ardından başka bir doktora daha almak için siyaset bilimine yöneldi.

Dugin, Sovyetler Birliği’nin çökmeye başladığı yıllarda totaliterlik ve otoriterlik olarak gördüğü duruma karşı aktif bir isimdi.

Vladimir Putin’i başta dış politika olmak üzere birçok konuda destekledi. Putin izlediği yol haritasında Dugin’in de etkili olduğu ifade ediliyor.

(EMK)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: