October 3, 2022

Soylu’nun “yok” dediği “üçüncü TIR” görüntülendiİçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Mardin’in Derik ilçesinde, 21 kişinin ölümüyle sonuçlanan trafik faciasına karıştığı söylenen “üçüncü TIR”ın varlığını yalanlamasına karşın haberciler, görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda lastiği patlamış 3’üncü TIR’ı görüntülediler.

Derik’te önceki gün Cengiz Hoding’e ait Eti Bakır Fabrikası’ndan tarımsal gübre taşıyan bir TIR’ın yol açtığı kazada yaralananlara yardımcı olanların arasına ikinci bir TIR’ın dalmasıyla gerçekleşen facianın ardından görgü tanıkları olayda 3’üncü bir TIR’ın daha lastiklerinin patladığını ve son anda durdurulduğunu belirtmişlerdi. 

TIKLAYIN-Mardin’deki kazanın tanıkları anlattı: Üçüncü TIR son anda durduruldu

Olayın ardından Derik’e gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise “Olayda üçüncü bir TIRın varlığı, ona ateş açıldığı gibi bir değerlendirme gerçek dışı bir değerlendirmedir” demişti. Olayın başından itibaren sessiz kalan Mardin Valiliği de, yaptığı tek açıklamada, üçüncü TIR’a odaklanmış ve olayda “üçüncü TIR” olmadığını savunmuştu. 

Valilik açıklamasında “‘Freni patlamış üçüncü bir TIR’ın polis ekipleri tarafından tekerleklerine ateş edilerek durdurulmuştur’ şeklinde servis edilen bilgiler tamamen hayal ürünü olup kamuoyunu maksatlı bir şekilde yanıltmaya yöneliktir.” demişti.

TIR görüntülendi

https://www.youtube.com/watch?v=E8-skyzIKcE

Resmi açıklamalara karşın, Mezopotamya Ajansı (MA) görgü tanıklarının sözünü ettiği  “üçüncü TIR”ın varlığını belgeledi. 

MA’nın yayınladığı görüntülerde, TIR Derik ilçesinin girişinde facianın olduğu cadde kenarında gübre yüküyle birlikte duruyor. Tonlarca gübre yüklü olarak yol kenarında bekleyen TIR’ın güçlükle durabildiği asfalttaki fren izlerinden anlaşılıyor. Bir lastiği patlak olan TIR’ın diğer lastiklerinin de çok aşınmış ve birinin de yırtılmış  olduğu görülüyor.

Sancar: Soylu yalanladığı için üçüncü TIR  meselesi daha önemli hale geliyor

“Üçüncü TIR” sorusu, bugün Derik’te HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’a da yöneltilmiş ve Sancar, şöyle yanıtlamıştı: 

“Bize verilen bilgi ve fotoğraflar var. Evet 3’üncü bir tırın görüntüleri olaya yakın bir yerde tespit edilmiş. O kaza yerine ulaşmadan lastikleri patlamış halde yol kenarında duruyor. Bunun belki bir önemi var ama bu önemin ne olduğunu araştırmak lazım.

“Daha önemlisi İçişleri Bakanlığının 3’üncü tırın varlığını inkar etmesi ve yalanlamasıydı. O yalanladığı için 3’üncü tır meselesi daha önemli hale geliyor. Acaba 3’üncü tırın burada anlamı nedir? Eğer Süleyman Soylu bu tırın varlığını inkar etmesiydi, biraz önce söylediğim çerçevede değerlendirdik. Ama onun üzerinde de hassasiyetle durmak ve hakikati ortaya çıkarmak gerekiyor.”

(AEK)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: