October 6, 2022

Beykoz’da polis, evini yıktırmak istemeyen halka plastik mermi sıktıFotoğraf: BirGün

Haberin İngilizcesi için tıklayın

İstanbul Beykoz’a bağlı Tokatköy Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projesinde, mahkemelerin yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen AKP’li Beykoz Belediyesi yurttaşları evlerinden zorla tahliye etmeye çalıştı. 

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Belediye görevlileri kamyonlarla mahalleye gelerek bazı evleri tahliye etmek istedi. Belediye ekiplerini mahalleden kovan halk yola barikat kurdu.

Mahallede süren bekleyişin ardından alana çevik kuvvet ekipleri ve TOMA geldi.

Tokatköy halkına, biber gazı ve TOMA’yla sert şekilde müdahale eden polisin bir çocuğu darp ettiği öğrenildi. 

Gazeteciler engellendi

Kentsel dönüşüm kapsamında AKP’li belediyenin yaklaşık 238 binayı yıkacağı belirtilmişti. Bu binalardan yaklaşık 110’unun ise geçen aylarda yıkıldığı tahmin ediliyor. 

Polis gazetecilere de müdahalede bulundu. Olaylardan görüntü almak isteyen gazeteciler, polis tarafından yaka paça alandan çıkarıldı.

16 kişi gözaltına alındı

Evlerini tahliye etmemek için çatıya çıkan yurttaşlara polis sert müdahalede bulundu. Çatıda bulunan yurttaşlara plastik mermi ile müdahalede bulunan ekipler, girdikleri evde biber gazı sıktı. Beykoz Tokatköy’deki polis müdahalesi sırasında 16 kişi gözaltına alındı.

Beykoz Belediyesi önünde protesto

MA’daki habere göre de  evleri yıkılmak istenen Tokatköy mahalle sakinleri, AKP’li Beykoz Belediyesi’ni belediye binası önünde protesto etti.

Belediye binasına girmek isteyen yurttaşlar, Belediye Başkanı Murat Aydın ile görüşmek istediklerini söyledi. Belediyeye girmeye çalışan  yurttaşların önünü polis ve güvenlik kapattı. İçeri girmek için ısrar eden yurttaşlar, güvenlik tarafından engellenerek darp edildi.

Daha sonra yurttaşlar, “Murat Aydın istifa”, “Biz halkız neden bizden korkuyorlar?” diyerek engellemelere  tepki gösterdi.

Yurttaşlar, belediyenin kendilerinin olduğunu ve girmeye hakları olduğunu belirtti. Belediyeye girişleri engellenen yurttaşlar, “Bizim elimizde silah yok, biz vatandaşız bizden korkmasın. Kapalı kapılar arkasına saklanmasın” diyerek belediye başkanını görüşmeye çağırdı.

(EMK)

Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: