October 6, 2022

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “Şam’la diyalog için şart koşmuyoruz”Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Salı günü TV 100’de katıldığı canlı TV programı “Haber Global”de gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtlarken Suriye’yle diyalog için şart koşmayacaklarını açıkladı. 

Çavuşoğlu Suriye’yle olası bir diyalog konusunda “şart olmaz” dedi. Şangay zirvesinde  bir “üçlü zirvede” Erdoğan ve Esad’ın görüşeceği iddialarını ise doğrulamadı.

Dışişleri Bakanı, Israil’e büyükelçi atamasının önümüzdeki günlerde gerçekleşeceğini belirtirken “batılı ülkeleri”  Türkiye yurttaşlarına yönelik kısıtlayıcı vize uygulamaları nedeniyle de uyardı.

Çavuşoğlu, Suriye ile olası “diyalog” bağlamında “süreçte tabii istihbarat örgütleri arasında bir diyalog var,” dedi. Suriye Dışişleri Bakanı’yla bir uluslararası toplantıda “kısa süreli, öyle tesadüfen denk geldiği ayak üstü bir sohbeti[nin] oldu[ğunu]” ooğruladı. “Ama, yani öyle ayarlanmış bir görüşme değil[di]” dedi.

Suriye’nin istikrarı ve barışının  tam olarak tesis edilmesi gerekiyor

Çavuşoğlu Suriye’de çözümün siyasi yollarla olabileceğini söyledi: “Rejimin de artık görmesi lazım, savaşarak, çatışarak ülke bölünecek,” dedi. 

Dışişleri Bakanı sözü “diyalog”o getirerek “Diyalog için şart olmaz” dedi ve ekledi: “Ama diyaloğun ya da bu görüşmelerin amacı ne?” diye sorduğu soruyu kendisi yanıtlayarak hükümetin  Şam-Ankara olası diyalogunun gündemine ilişkin beklentisini aktardı.

▶ “Ülkenin teröristlerden temizlenmesi lazım.

▶ “Bizim sınır güvenliğimiz son derece önemli.

▶ “Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi bütünlüğü son derece önemli.

▶ “Insanların güvenli bir şekilde ülkeye geri dönebilmesi aynı şekilde önemli.” 

“Şanghay’da üçlü zirve yok”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu sunucunun “Şanghay İşbirliği teşkilatı toplantılarında “[Erdoğan, Esad ve Putin arasında] bir üçlü zirve olabileceği” söylentilerine ilişkin sorusunuysa Çavuşoğlu “Öyle bir şey yok,” diye yanıtladı ve ekledi: “Esad da oraya davetli değil.”

İsrail’e büyükelçi atanacak

Bakan Çavuşoğlu İsrail’le ilişkiler bağlamındaysa “büyükelçi ataması önümüzdeki günlerde gerçekleşecek” dedi.

“Kapsamlı bir kararname hazırlıyoruz. Sadece israil için değil. Önümüzdeki süreçte geri gelecek dönecek büyükelçilerimiz var. Yerine atacağımız büyükelçiler var […] Daha sonra tebliğ etmeye başlayacağız.

Sertleşen vize uygulamaları için ülkeler “uyarılacak”

Dışişleri Bakanı, son günlerde Türkiye yurttaşlarının “batılı ülkelere yönelik vize randevularında yaşanan gecikmeleri ve ret oranlarındaki artışlarla ilgili olarak da, “Maalesef, ABD ve Avrupa Birliği (AB) ve AB üyesi olmayan batı ülkeleri vatandaşlarımıza randevu süresini bir yıl altı ay, yedi ay, sekiz ay, aynı şekilde ret oranını da yükselttiler.” dedi

Çavuşoğlu uygulamanın “planlı ve kasıtlı” olduğu kanısında. Çözümünün ise “çok kolay” olduğunu düşünüyor: “Arkadaşlarımız çağıracaklar, bakan yardımcılarımız zaten bazılarıyla da görüştüler Amerikalı[lar] ve diğerleriyle. Yani bu çok kolay çözülecek bir konu. Uyarılarımızı yapacağız, uyarılarımızı dinlemezler ise -zaten bazı uyarılar yaptık- gerekli tedbirleri biz de alacağız, almak durumundayız, diyerek önümüzdeki aylarda “batılı” ülkelerle karşılıklı “vize kısıtlamaları”nın gündeme gelebileceğini ima etti. 

(AEK)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: