October 6, 2022

Dugin, kızının ölümünden Ukrayna’yı sorumlu tuttuDugina için yapılan anma töreninden. (Foto: AA)

Siyaset uzmanı Aleksandr Dugin, kızı Darya Dugina’nın bombalı saldırıda öldürülmesiyle ilgili dün (22 Ağustos) ilk kez konuştu.

Aynı zamanda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “beyni” olarak adlandırılan Dugin, Rusya-Ukrayna savaşının devam ettiği günlerde gerçekleştirilen saldırıdan Ukrayna’yı sorumlu tuttu.

Dugin, konuyla ilgili açıklamasında, “Hepinizin bildiği gibi, Nazi Ukrayna rejiminin gerçekleştirdiği terör saldırısı sonucunda kızım Darya Dugina, Moskova yakınlarındaki ‘Gelenek’ adlı festivalden dönerken 20 Ağustos’ta meydana gelen patlamada vahşice öldürüldü” dedi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, kızı Darya Dugina’nın “Rusya’nın düşmanlarınca sinsice öldürüldüğünü” söyleyen Dugin, “Böyle dayanılmaz darbeler bizleri, halkımızı kıramayacak” ifadelerini kullandı.

Kızının ölümü nedeniyle yalnızca “intikam” istemediklerini kaydeden Dugin, “Kalplerimiz sadece intikamdan veya karşılık vermekten fazlasını istiyor. Sadece zaferimize ihtiyacımız var” açıklamasını yaptı.

Darya Dugina için bugün bir cenaze töreni düzenlenecek.

Rusya, şüphelinin görüntülerini paylaştı

Öte yandan, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Darya Dugina’nın bindiği araca bombalı saldırıyı gerçekleştirdiğini iddia ettiği Ukrayna vatandaşı kadının görüntülerini Rusya basınına servis etti.

Söz konusu görüntülerde, şüpheli, kızı ile birlikte 23 Temmuz’da Rusya’ya girişte aracında yapılan sınır güvenlik kontrolünde görünüyor.

Diğer iki görüntüde ise şüpheli, Darya Dugina’nın yaşadığı söylenen evin önünde ve 21 Ağustos’ta kızı ile birlikte Rusya sınırından Estonya’ya geçerken araç kontrolü esnasında kameralara yansıyor.

FSB, ayrıca şüphelinin kullandığı aracın Donetsk, Kazakistan ve Ukrayna plakalı haliyle yol kameralarına yansımış görüntülerini de paylaştı.

Rusya, Ukrayna istihbaratını sorumlu tutuyor

Rusya istihbaratı, Dugina cinayetinin detaylarına ilişkin açıklamasında, “Suçun Ukrayna özel servislerince hazırlanıp işlendiği tespit edildi” demişti:

“Öldürme planı, 1979 doğumlu Ukrayna vatandaşı Natalya V. tarafından gerçekleştirildi. V., 12 yaşındaki kızıyla 23 Temmuz’da Rusya’ya gelerek bilgi toplamak için Dugina’nın yaşadığı apartmanda daire kiraladı.”

FSB, Natalya V.’nin saldırıdan sonra kızıyla Rusya’nın Pskov bölgesi üzerinden Estonya’ya geçtiğini de kaydetmişti.

TIKLAYIN – Rusya: Dugina’nın ölümünün arkasında Ukrayna var

Rusya’nın tanınmış siyaset uzmanı Aleksandr Dugin’in kızı Darya Dugina, içinde bulunduğu aracın Moskova bölgesindeki Odintsovo kentinin yakınlarında 20 Ağustos’ta infilak etmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

Olayla ilgili soruşturma başlatılmış, araca patlayıcı cihazın yerleştirildiği ve araç seyir halindeyken patlatıldığı belirtilmişti. Olay sonrasında yapılan açıklamada, arabanın Aleksandr Dugin’e ait olduğu ifade edilmişti.
Darya Dugina hakkında

Aleksandr Dugin’in kızı 30 yaşındaki Darya Dugina, Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesinden 2015’te mezun oldu.

Aynı zamanda gazeteci olan Dugina, “Uluslararası Avrasya Hareketi” sivil toplum kuruluşunda siyasi gözlemci olarak görevini sürdürüyordu.

Aleksandr Dugin hakkında

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “beyni” olarak tanınıyor.

Türkiye’ye de sık sık gelen Aleksandr Dugin, Avrasyacılık fikrini geliştiren Rusya milliyetçisidir.

Dugin 1962’de, eski Sovyetler Birliği Genelkurmay Başkanlığı Askeri İstihbarat Departmanı’nda görevli bir generalin çocuğu olarak doğdu.

Çocukken, Moskova Enstitüsü’nde havacılık okumaya başladı. Daha sonra yolunu değiştirdi.

Rusyalı matematikçi Yevgeny Dyakonov’un felsefesini kendi hayatına uygulamak için yolunu değiştirdi ve bu alanda doktora yaptı. Ardından başka bir doktora daha almak için siyaset bilimine yöneldi.

Dugin, Sovyetler Birliği’nin çökmeye başladığı yıllarda totaliterlik ve otoriterlik olarak gördüğü duruma karşı aktif bir isimdi.

Putin’i başta dış politika olmak üzere birçok konuda destekledi. Putin izlediği yol haritasında Dugin’in de etkili olduğu ifade ediliyor.

(SD)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: