October 6, 2022

Gezi tutukluları için adalet arayışı 120. günündeTMMOB ve bağlı Odalarının Gezi Davası’ndaki adaletsizliğe karşı başlattığı Adalet Nöbeti 120 günü geride bıraktı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara’daki merkezlerinde basın toplantısı düzenlendi. Oda yöneticileri 120 gündür süren adalet nöbeti için “arkadaşlarımız çıkıncaya kadar nöbeti sürdürüyoruz” mesajı verdi.

Candan-Karakuş: Hak arayışımıza tahammül edemiyorlar

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

“ Dört aydır adalet arıyoruz, hukuksuz şekilde tutuklanan, defalarca beraat eden arkadaşlarımız, Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun
TIKLAYIN – TMMOB Gezi için adalet nöbetinde: Karanlık gider Gezi kalır

25 Nisan’daki Gezi Davasında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Osman Kavala’ya hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüsten ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’ye ise bu suça yardımdan 18 yıl hapis cezası verdi.

Kahraman için adalet arıyoruz, serbest bırakılmalarını istiyoruz.

“Nöbetin 100. Gününde Anayasa Mahkemesi önündeydik ve hak aramaya bile tahammül edemeyen bir iktidarla karşılaştık. Orada Basın açıklamamızı engellemeye çalıştılar. Sokağa çıkan hakkını arayan herkesi engellemeye çalışan yaklaşımlar Türkiye’deki adalet sorununun tüm kesimlerin adalet arayışında olduğunun da göstergesidir.

“Bugün kentsel dönüşüm devam ederken, meslek odalarıyla beraber yargı sürecine taşıdığımız AOÇ’deki ABD Büyükelçiliği binasına elçilik taşınma sürecini bildiriyor. Hem de bildirilen adaletsizliğin sonucu, bu adaletsizliklere karşı yürüttüğümüz kentsel mücadele bu mücadelelerin içinde yer alan arkadaşlarımızın hukuksuz şekilde tutuklayan idarelere karşı adalet arayışımızın bir parçası olarak devam edecek.”

“Adalet kazanacak”

Mücadelemiz sürecek diyen Karakuş-Candan, “TMMOB’un başlattığı Adalet Nöbetinin toplumsal bir iz bırakacağına inanıyorum. Arkadaşlarımızın içerdeki kararlılığı ve bizim dışarıdaki kararlılığımız kazanacak, adalet kazanacak. Onlar içerde, biz dışarıda mücadelemizi sürdüreceğiz. Her gün buraya gelmekten hiç yüksünmedik. Ne zaman bitireceksiniz diyenlere sözümüz ‘arkadaşlarımız çıkınca’” dedi.

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Ömer Dursun Üstün de şunları söyledi:

“Arkadaşlarımız haksız bir şekilde tutuklandı ve onların nezdinde toplumsal muhalefette cezalandırılmaktadır, Adli tatilin bitişiyle beraber, Anayasa Mahkemesinde dosyanın hızlıca görülmesini istiyoruz, arkadaşlarımız çıkıncaya kadar nöbeti sürdürüyoruz.”

 (EMK)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: