October 6, 2022

“Havrita sadece köpekleri değil, insanları da tehdit ediyor” – Tuğçe Yılmaz* Fotoğraflar: Küba ve Çiko/bianet.

Günlerdir konuşulan ve son olarak dün (22 Ağustos) Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi kararıyla erişimi engellenen “Havrita – Başıboş Köpek Haritası” adlı sitede sokakta yaşayan köpeklerin toplu halde bulundukları yerler işaretleniyor ve hayvanların sayıları diğer kullanıcılarla paylaşılıyor.

Başıboş Köpek Sorunu Platformu tarafından 2021 yılında kurulan sitede, haritada işaretlenen hayvanların mamalarına zehir katıldığı, hayvanlara yönelik işkence görüntülerinin yer aldığı paylaşımlar hiçbir çekinceye yer bırakılmadan paylaşılıyor.

Sitede, kendi halinde gezen köpeklerin ya da bir alışveriş merkezinin önünde serinlemek isteyen bir köpeğin fotoğrafını da görmek mümkün.

Sadece hayvanları değil, zaman zaman insanları da hedef gösteren siteyle ilgili hayvan hakları alanında çalışan 44 örgüt, 22 Haziran 2022’de yazılı bir açıklama yaparak uluslararası kamuoyuna seslendi ve “Bu nefretin durdurulması için lütfen bize yardımcı olun,” dedi.

Aynı talebi yüksek sesle tekrar duyurmaya çalışan ve sokakta yaşayan hayvanlar için çalışma yürüten yerel hayvan gönüllüsü Güliz Gündüz’le konuştuk.

Güliz Gündüz, hayvan hakları savunucularının taleplerini şöyle sıraladı:

  • Yerel yönetimler sokak hayvanlarını kısırlaştırma seferberliği çağrımıza yanıt vermeli.
  • Hayvanların üretimi ve buna bağlı olarak satışı durdurulmalı.
  • Hayvanlara şiddet uygulayan, yaşam hakkını elinden alan herkese caydırıcı hapis cezaları uygulanmalı.

Havrita bir anda mı ortaya çıktı? Nedir bu sitenin mazisi?

Havrita’nın geçmişi “Anadolu Kedisi” diye bir siteye dayanıyor aslında. Beş-altı yıl önce Havrita’nın kurucuları arasında yer alan isimler önce sokaktaki kedileri hedef göstermeye başladılar. Sonrasında ise köpek düşmanlığına başladılar ve biz hayvan hakları savunucuları ve örgütleri olarak ciddi tepki gösterdik. Sonrasında duruldular; fakat aynı isimler yaklaşık bir yıl önce bu sefer de “Başıboş Köpek Sorunu” diye bir sayfa kurdular ve bir anda büyümeye başladılar. Bir sürü gerçek olmayan (anonim, fake) üyeliklerle önce altyapılarını güçlendirdiler, ardından da ülkenin tek problemi sokak köpekleriymiş gibi davranmaya ve nefret suçu işlemeye başladılar.

Sonrasındaki süreç nasıl ilerledi?

Bilinçli bir şekilde sokakta yaşayan köpekler sanki sürekli insanlara saldırıyormuş gibi yalan haberler yapmaya başladılar. Haber yapmaya başladılar diyorum çünkü beslendikleri medya kanalları da var.

Yeni Akit gibi, Yeni Şafak gibi… Bu medya ayağını da arkalarına alarak öyle bir algı yarattılar ki şu anda en sakin hayvanın yanından geçerken bile insanlar tedirgin olabiliyor.

Sokaktaki hayvanlar zaten bizden korkuyorlar. Zaten insanlar tarafından şiddete maruz kalıyorlar ve zaten cinsel istismara uğruyorlar. Bu suçların cezalandırılması gerekirken bir anda durum tersine döndü ve şu an sokak köpekleri suçlu kıldı. 

Siteyi kuranlar kendilerini nasıl savunuyor?

Başlangıçtaki argümanları şuydu: “Köpek çeteleri neredeyse orayı işaretliyoruz ki köpekten korkanlar oradan geçmesin.” Tabii ki durum böyle değildi.

Bunu afaki bir şekilde söylemiyorum. Uygulamada işaretlenen yerlerde zaman içerisinde köpek zehirlenmeleri arttı. Çok yakın bir örnek, birkaç gün önce Ankara’da Altınpark’ı işaretlediler ve oradaki köpekler zehirlendi. Birinin durumu hâlâ çok kritik. Geçen hafta Antalya’da işaretleme yaptılar ve orada da köpekler öldü.

Ölen köpekler için “Akıma kapıldı,” açıklaması yapıldı bize. Ama biz o köpeklerin cansız bedenlerini görmedik. İşaretlendiler ve öldüler, akıma kapıldıklarına mı inanalım şimdi? 

Hayvanlardan korkan kimsenin aklına “Dur ben bir Havrita’yı açayım da, burada köpek varsa geçmeyeyim,” diyeceğini sanmıyorum. Ölümler bize gösteriyor ki, bu site sadece hayvanlara yönelik kin ve nefreti pompalamak ve onları öldürmek için geliştirildi. Hayvan nüfusundan rahatsızlar mı? O zaman yaygın kısırlaştırma talep etsinler yerel yönetimlerden. Hayvan üretim ve satışının yasaklanmasını talep etsinler. Bunların hiçbirini talep etmiyorlar.

Havrita neden kapatıldı?

Site, Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) kapsamında erişime kapatıldı. Can acıtıcı noktalardan biri de bu bizim için. Yani siteye getirilen erişim engelinin hayvan haklarıyla bir ilgisi yok. Ama biz ısrarla bu ve benzeri sitelerin kapatılmasını talep ediyoruz, talep etmeye de devam edeceğiz. 
Çünkü hayvanların yaşam hakkı, 2004 yılında kabul edilen 5199 sayılı kanunla güvence altındadır ve kanun şöyle diyor:

  • Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir.
  • Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi yaşamları desteklenmelidir.
  • Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Son olarak, tüm bu gelişmeleri düşündüğümüzde, sokakta yaşayan hayvanları besleyenler olarak siz bir tedirginlik yaşıyor musunuz?

Hayvanlar kadar değil belki ama biz hayvan hakları savunucularını da hedef gösteren bir uygulama bu. Hayvan düşmanlığı öyle bir boyut aldı ki, örneğin hayvanları besleyen üç kişi öldürüldü İzmir’de. Ankara’da iki arkadaşımızı darp ettiler ve sonra Havrita üzerinden, bu arkadaşlarımızı darp eden kişilere “beş yıldız” verdiler. “Sizden çok memnunuz” gibi yorumlar yaptılar Google üzerinden.

Bu saldırıları sistematik bir şekilde yapıyorlar ve herkese de bireysel silahlanma çağrısında bulunuyorlar. Bunun bir sonrası insan öldürmek ve bunu da yaşadık zaten. Ben artık hayvanları beslemek için arkadaşlarımla beraber çıkıyorum sokağa. Tek başıma çıkamıyorum. Benimle aynı durumda olan çoğu arkadaşım da aynı tedirginliği yaşıyor.

(TY)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: