October 6, 2022

IRA tişörtü giyen futbolcunun sözleşmesi feshedildi


* Fotoğraf: Sosyal Medya.

28 yaşındaki orta saha oyuncusu John Herron’un, 14-15 Ağustos’u kapsayan hafta sonundaki bir konserde İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nu (IRA) destekleyen bir tişört giymesi ile başlayan kriz, futbolcunun sözleşmesinin karşılıklı olarak feshedilmesi ile son buldu.

BBC’nin aktardığına göre, Futbol kulübü Larne tarafından gelen açıklama, John Herron’un sözleşmesinin feshedildiğini ve Herron’un kulüpten ayrıldığını teyitledi.

Larne, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “John Herron’un sözleşmesinin karşılıklı anlaşma ile feshedildikten sonra, Herron’un kulüpten ayrıldığını teyit ediyoruz. Kulüp konuyla ilgili başka bir açıklama yapmayacak.”

Ne olmuştu?

Herron, Batı Belfast’taki Wolfe Tones konserinde yeşil, beyaz ve turuncu çizgili ve üzerinde IRA’yla özdeşleşen “Tiocfaidh ár lá, Up the RA” (Bizim de günümüz gelecek) sloganının yazdığı bir tişört giymiş ve görüntüleri sosyal medyada büyük yankı bulmuştu.

Konuyla ilgili 16 Ağustos’ta açıklama yapan Larne Futbol Kulübü ilk olarak “Fotoğraflardan haberdarız ve biz de kendi soruşturmamızı yapacağımızı bildirmek isteriz,” demişti. Bu açıklamanın ardından Herron, kadro dışı bırakılmıştı.

Federasyonun hakkında inceleme başlattığı futbolcu hakkında 21 Ağustos’ta ise 10 maç ceza kararı çıkmıştı.

Kulübüne de 500 sterlin (10 bin 700 TL) para cezası verilmişti.
IRA hakkında

İrlanda Cumhuriyet Ordusu ya da kısaca IRA (Irish Republican Army), Kuzey İrlanda’nın Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını savunan, 1969 yılında kurulan silahlı örgüt.

Bağımsızlığın ancak silahlı mücadele ile mümkün olduğunu savunan örgüt, 2005 yılında mücadelelerini sadece politik alanda sürdüreceklerini açıkladı.

Fakat IRA’dan ayrılan “R-IRA”, 9 Mart 2009 tarihinde “silahlı mücadeleye devam” edeceğini duyurdu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), 2002 yılında IRA’yı “terör örgütleri” listesinden çıkarsa da 2009’daki bir düzenleme ile eski IRA ve devam eden R-IRA’yı listeye tekrar ekledi.

Hâlâ Avrupa Birliği’nde, Birleşik Krallık’ta ve İrlanda’da “terör örgütü” olarak kabul ediliyor.

(TY) 

Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: