October 6, 2022

Rusya: Suriye’de yeni bir askeri harekat kabul edilemez* Fotoğraf: Anadolu Ajansı (AA) – Arşiv

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, bugün (23 Ağustos) Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya geldi. Görüşmenin ardından Lavrov ve Mikdad ortak bir basın toplantısı düzenleyerek gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Rusya’nın devlet haber ajansı TASS’ın aktardığına göre, Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’ye yönelik olası bir askeri harekatı bağlamında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “kuzey Suriye’deki askeri faaliyetleri Rusya’nın kabul edilemez bulduğunu” kaydetti.

Sergey Lavrov, “Önemli olan nokta, bir çeşit yeni askeri faaliyeti önlemek ve Suriye-Türkiye ilişkilerinde halihazırda var olan siyasi ilkelere dayanan diplomatik kanallar yoluyla anlaşmaya varmak” dedi.

Rusya’nın olası normalleşmedeki rolü

İki ülke arasında aracı olarak Rusya’nın rolüyle ilgili soruya da yanıt veren Lavrov, Rusya’nın Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkileri normalleştirmek için Rusya, İran ve Türkiye’nin parçası olduğu Astana Formatı’nın bir katılımcısı olarak yıllardır çalışma yaptığını belirtti.

Lavrov, konuşmasında, 18 Aralık 2015 tarihli ve 2554 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararına da atıfta bulundu.

Söz konusu BMGK kararında, Suriye’de acil bir ateşkesin sağlanması ve ülkede siyasi çözüme ulaşılması çağrısı yapılmıştı.

Sergey Lavrov, karara atıfla, “2554 sayılı kararı uygulamaya ilişkin tüm süreç ve Astana Formatında varılan tüm anlaşmaları uygulamaya ilişkin süreç, Suriye’nin toprak bütünlüğü, egemenliği ve siyasi bağımsızlığını yeniden sağlama bağlamında iki komşu ülke arasındaki ilişkileri tamamen normalleştirmeyi amaçlıyor” açıklamasında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı, ayrıca “Suriye’nin ülkenin kuzeyinde terörist bir tehdidin varlığını tanıdığını” söyleyerek Suriye’nin söz konusu “bölgeyi yeniden tamamen kontrol altına aldıktan sonra kendi toprak bütünlüğünden yeniden sorumlu olmaya hazır olduğunu” belirtti.

“Varılan anlaşma uygulamada”

Sergey Lavrov, Suriyeli mevkidaşı ile ortak basın toplantısında 19 Temmuz’da İran’ın başkentinde gerçekleştirilen Tahran Zirvesi’ne de değindi. Lavrov, zirvede varılan anlaşmanın “tam olarak uygulandığını” söyledi.

“Astana Formatında 7. Üçlü Zirve Toplantısı” 19 Temmuz’da Tahran’da yapılmıştı. Suriye krizine çözüm amaçlı oluşturulan Astana görüşmeleri bağlamında gerçekleştirilen toplantıya Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi katılmıştı.

Lavrov, konuyla ilgili bugün yaptığı açıklamada, “19 Temmuz’da Tahran’da yapılan zirvede, üç devlet başkanı ortak bir açıklama yayınladı. Bu, Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygıyı ve ayrılıkçı eğilimleri teşvik eden her türlü eylem ile BMGK’nın 2254 sayılı kararını çiğneyen diğer tüm adımların önlenmesini açıkça teyit eden açık bir belge” dedi.

Çavuşoğlu’ndan “ayaküstü sohbet” açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da düzenlenen 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı dolayısıyla 11 Ağustos’ta bir açıklama yapmıştı. Çavuşoğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin soruyu, “Şu anda böyle bir temas söz konusu değil” diye yanıtlamıştı.

Dışişleri Bakanı, “Uzun zamandır Putin ve Rus yetkililer[in], ‘Sizi rejimle görüştürelim’ dedi[klerini]” söylemiş ve özetle şöyle konuşmuştu:

“Esad ile Cumhurbaşkanımızı görüştürmek istediler. Cumhurbaşkanımız da istihbaratların görüşmesinin faydalı olacağını söylemişlerdi. Bir ara istihbaratlar arasında görüşmeler olmuştu.

“Daha sonra kesinti oldu. Şimdi tekrar başladı. İstihbaratlar arasındaki görüşmelerde birçok konu gündeme geliyor.”

Çavuşoğlu, buradaki açıklamasında “Bağlantısızlar Toplantısı’nda, Belgrad’da ayaküstü Suriye Dışişleri Bakanı ile da kısa bir sohbeti [olduğunu]” da söylemişti: “Orada da bu ülkenin tek çıkar yolunun siyasi uzlaşı olduğunu söyledim.” 

TIKLAYIN – “Türkiye ve Suriye’nin öncelikleri farklı, normalleşme uzak ihtimal”

TIKLAYIN – Çavuşoğlu, Erdoğan-Esad görüşmesi iddialarını yalanladı

TIKLAYIN – Erdoğan’dan Suriye açıklaması: “Diplomasiyi kesip atamazsınız”

(SD)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: