October 6, 2022

Van Gölü’nde kuraklık ve kirlilik kritik seviyede


* Fotoğraflar: Mezopotamya Ajansı, Rudaw, Anadolu Ajansı, Wikimedia.

Haberin Kürtçesi için tıklayın

Türkiye’nin en büyük tuzlu ve sodalı gölü olan Van Gölü’nü küresel iklim krizi etkilemeye devam ediyor.

Kuraklık nedeniyle suyu çekilen Van Gölü, bir yandan da atık sular yüzünden kirletiliyor. 

Yaşanan kuraklık ve gölün çevresindeki yerleşim yerlerinin atık sularının arıtılmaması, Van Gölü’nü yok olmanın eşiğine getirdi.

Özellikle son yıllardaki yağışların azlığı, gölün suyunun metrelerce çekilmesine neden oldu. Suyun çekilmesiyle birlikte özellikle yerleşim yerlerine yakın alanlardan kötü kokular yükselmeye başladı. Kent merkezinden geçen derelerin taşıdığı çöpler ise, göl kıyısında vakit geçirmeyi imkânsız hale getiriyor.

Tek etkilenen Van Gölü değil

İklim krizinin kentte etkilediği tek göl ise Van gölü değil. Başkale ilçesindeki Akgöl, aşırı sıcaklık ve buharlaşma nedeniyle tamamen kurudu. Birçok kuş türüne sahiplik yapan göl artık çorak bir araziyi andırıyor.

TIKLAYIN – Van Gölü’ndeki kirliliğe dikkat çekmek için Süphan Dağı’na tırmandılar


Tamamen kuruyan Akgöl.

Gölde ve gölün çevresinde süren canlı yaşamı ise tehlikede.

Geçen yıl yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle 2021 Eylül ayında Muradiye ilçesindeki Sarımehmet Baraj Gölünde yoğun balık ölümleri gerçekleşmiş, konuya ilişkin inceleme yapan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ekipleri, balık ölümlerinin nedeninin “Su sıcaklığındaki ani değişim nedeniyle balıkların şoka girmesi” olarak açıklamıştı. Van’da bu sene de aynı görüntülere tanıklık ediliyor.

Yine Zilan Çayı üzerinden bulunan Koçköprü Barajı’nda da kuraklık nedeniyle sular çekildi ve balık ölümleri yaşandı. Kentteki Keşiş Gölü de suların çekilmesiyle birlikte tehdit altındaki göllerden.

Van Gölü’ndeki kirlilik

Van Gölü’nü en çok atık sular kirletiyor. Günlük 100 bin metreküp atık suyun sadece yüzde 25’i arıtılarak göle dökülüyor.

Yıllardır göle akan atık sular ve kuraklık nedeniyle sahil kıyısında bataklık görünümü oluştu.

Kuraklık ve küresel ısıtma sonucu su seviyesi azaldığı için suyun altındaki tonlarca evsel atık da yüzeye çıktı.

Kirli su ve evsel atıkların yarattığı tahribat, zaman zaman moloz dolgularıyla kapatılmaya çalışılıyor. Göl çevresindeki ahırlar da kirliliğe neden olan faktörlerden biri.
Van Gölü hakkında

Van ve Bitlis illeri sınırları içerisinde bulunan Nemrut volkanik dağının patlaması sonucu, bölgedeki tektonik çöküntü alanının önünün kapanmasıyla oluşmuş bir volkanik set gölü.

Çok sayıda koyu bulunan gölün yüzölçümü 3.713 km2.

Hem tatlı su hem de deniz ekosistemlerinden farklı bir sucul ekosistem sahip gölün suyu tuzlu ve sodalıdır. Gölün tuzlu-sodalı suları, biyolojik çeşitliliği sınırlar. Gölde bilinen 103 tür fitoplankton, 36 tür zooplankton ve iki tür balık yaşıyor.

Göl suyu tuzluluk oranı yüzde 19, pH’ı ise 9.8’dir. Bu yüzden Van Gölü yüksek rakıma ve sert kışlara rağmen donmaz.

Gölün tabanında “su altı peribacaları” olarak da bilinen ve uzunlukları 23 metreyi bulan dikitler (mikrobiyalit) bulunuyor.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı, Anadolu Ajansı.

(TY) Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: