October 5, 2022

Hanefi Avcı’dan Süleyman Soylu hakkında suç duyurusuHaberin Kürtçesi için tıklayın

Eski emniyet müdürü Hanefi Avcı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında “görevi kötüye kullanma” ve “iftira” gerekçeleriyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu yaptı.

Erdoğan’a mektup 

Avcı’nın AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a konu hakkında mektup yazdığı belirtildi.

Gazeteci Erk Acarer, Avcı’nın suç duyurusunu sosyal medya üzerinden “Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Süleyman Soylu hakkında Şikayette bulundu. Ayrıca Erdoğan’a bir mektup ve şikayet dilekçesi sundu… Soylu’ya yönelik şikayeti 2 başlıkta: Görevi kötüye kullanma ve iftira” ifadeleriyle paylaştı.

Hanifi Avcı hakkında

Liseyi Ankara’daki Polis Koleji’nde bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Daha sonra İçişleri Bakanlığı’na girdi ve bu dönemde sırasıyla Mersin merkez ve Gülnar ilçelerinde görev yaptı. Daha sonra Diyarbakır ve İstanbul illerinde şube müdürlüklerinde çalıştı.

Edirne İl Emniyet Müdürlüğü yaptığı sırada, 18 Haziran 2009 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan ortak kararname ile Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü’ne atandı.

Ağustos 2010 tarihinde “Haliç’te Yaşayan Simonlar” adlı kitabında Gülen cemaatinin emniyet teşkilatında örgütlendiğini ve telefon dinlemesi dahil yasa dışı faaliyetlerde bulunduğunu iddia etti.

Daha sonra merkeze alınmayı talep etti, talebi kabul edildi.

“Devrimci Karargah Örgütü üyesi oldukları ve örgüte yardım ettikleri öne sürülen 89 sanığın yargılandığı davada mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın 22 yıl 9 aydan 49 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

2011 Milletvekilliği seçimleri için İstanbul 3. Bölgeden bağımsız milletvekili adayı oldu. Fakat seçimlerden birkaç gün önce çekildiğini açıkladı.

Devrimci Karargah Örgütü’ne yardım ettiği gerekçesiyle 15 yıl 4 ay 5 gün hapis cezası alan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali tespit etmesi neticesinde 20 Haziran 2014’de tahliye oldu.

(EMK)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: