October 6, 2022

Hükümet 6 milyon yurttaşın icradaki borcunun birazını üstüne alıyor


Herkes borçlu

Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine göre ocakta ayında kredi kartı sayısı bir önceki yıla göre yüzde 13 oranında arttı. Kullanımda olan kredi kartı sayısı ocak itibarıyla 86 milyon 209 bine ulaştı.

Son bir yılda bireysel kredi kullanan kişi sayısı 1,3 milyon kişi artarak 35,6 milyon kişi olurken, ortalama kredi borcu 30 bin TL düzeyinde gerçekleşti.

Bankalara borç yüzde 361 arttı

Bireylerin bankalara ve finansman şirketlerine olan konut, taşıt, ihtiyaç ve kredi kartı borcu martın son haftası itibarıyla takibe düşen kredilerle birlikte 1 trilyon 62 milyar liraya ulaştı. Bireysel kredilerin yaklaşık yüzde 45’ini ise ihtiyaç kredileri oluşturdu.

Son 10 yılda yurttaşın bankalara olan borcu yüzde 361 oranında artmış durumda.

Bankalara olan borcunun 832 milyar lirası bireysel kredilerinden, 231 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklanıyor. Martın son haftasında tüketici kredilerinde 5,7 milyar liralık, kredi kartı borçlarında ise 6 milyar liralık artış yaşandı.

Vadesi geldiği halde ödenemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçları ise 148 milyon lira daha artarak toplam 28 milyar lira düzeyine çıktı.

Kaynak: Birgün/Havva Gümüşkaya

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati hükümetin iki bölümden oluşan bir “Dar Gelirlilere Destek Paketi”yle 6 milyona yakın yurttaşın icra takibine düşen 30 milyar lira civarındaki borcu tasfiye edilecek.

Paketle ilgili gelişmeleri Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, NTV’de açıkladı. Nebati, paketin esasının yurttaşların elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi temel ihtiyaç bedellerini ödeyememelerinden doğan borcun kamu tarafından üstlenilmesine dayandığını söyledi. 

NTV’nin haberine göre, Bakan Nebati, “Kamu maliyesine önemli bir yük getirmeden bu borçların tasfiyesini amaçlıyoruz.” dedi.

Bakan Nebati, “[Böylece] Vatandaşlar[ın] 30 milyar liraya yakın icra borç yükünden kurtulacak. Bu sayede küresel ekonomik kriz ve salgının en fazla etkilediği alt gelir düzeyindeki vatandaşların icralık borçlarının tasfiyesi gerçekleşecek.” dedi.

TIKLAYIN-HDP’den ‘güvencesiz kapanmaya’ karşı kanun teklifi

TIKLAYIN-COVİD-19 PANDEMİSİ VE TÜRKİYE EKONOMİSİ RAPORU

Nasıl olacak?

Buna göre, paket kapsamında ilk olarak 5 milyona yakın hanenin 2 bin TL’ye  kadar olan borcu icra kapsamından çıkarılacak. Bu amaçla hanelerin abone bedellerini borçlu oldukları şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında gider olarak gösterecek ve vergiden düşecekler. Kamu bu borcu vergi gelirlerinin bir bölümünden feragat ederek karşılayacak.

İkinci olarak, icra takibi varlık yönetim şirketleri eliyle sürdürlen 2 bin 500 TL’ye kadar borçların varlık yönetim şirketlerine ödenmesini kamu üstlenecek. 

Nebati, düzenlemenin bir kararnameyle değil, TBMM’den geçirilecek bir yasayla yapılacağını söyledi.

(AEK)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: