October 6, 2022

“Mele Kazım” olarak da bilinen Kazım Sertkaya gözaltına alındı* Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı.

Mersin’de sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Mele (İmam) Kazım Sertkaya’nın, Akdeniz ilçesine bağlı Şevket Sümer Mahallesi’nde evine baskın düzenleyen polisler, evde uzun süre arama yaptı.

Gözaltına alınan Sertkaya’nın, Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

21 Temmuz 2021’de Mezopotamya Ajansı‘na konuşan, Sertkaya şöyle demişti:

“Cezaevleri yeryüzünün cehennemidir. Bir kişi cezaevine girdiği zaman hayattan koparılmış oluyor. Cezaevlerinde yaşama koşulları ortadan kaldırılınca, tutuklular mecburen açlık grevine giriyor. Bu da bir zulümdür, açlık ölümdür. Bugün halkımız üzerinde yürütülen politikaların hak, hukuk ve adaletle ile ilgisi yoktur. Yapılan sadece zülüm, inkar, imha ve yok etmedir. Eğer bir insan başka bir insanın yaşamının sonlanmasına neden olursa, yaşama hakkını engeller ve yok ederse, o kişi bütün insanlığın katili olur. Kim olursa olsun Allah’ın verdiği hakka herkes sahiptir.

“Bir kişi doğduğu andan itibaren şeref, onur vicdanıyla yaşar. Şeref, insanın elindedir, vicdan göğsündedir, onur ise beynindedir. İnsanın başı bütün bedenine hükmeder. İnsana, hayvana ve doğaya yapılan zulümleri kabul edenlerin ne imanı, ne vicdanı ne de şerefi vardır. İmanları zayıf onlar ise bugün parayı alıp İslam’ı, adaleti bir kenara itmişler. İnsani hak ve hukuka sahip çıkılmıyor. Kürt halkı da bir millettir. Kendilerine ait toprakları vardır fakat kiracı gibi görülüyorlar. Allah’ın bize verdiği bir dil var. Yine Allah’ın kelamına göre kimse dili inkâr edemez, lakin bugün dilimiz inkâr ediliyor. Allah’ın bize verdiği temel haklarımız devlet tarafından inkâr ediliyor.”

(TY)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: