October 1, 2022

Altı parti ve örgüt, HDP’nin çağrısıyla bir araya geldi* Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı.

Haberin Kürtçesi için tıklayın

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 27 Eylül 2021’de açıkladığı “Demokrasiye, Adalete ve Barışa Çağrı Deklarasyonu” ile uzun süredir çağrısını yaptığı “Demokrasi İttifakı” kapsamında çalışmalarını sürdürüyor.

Çalışmalar kapsamında HDP’nin çağrısıyla bir araya gelen altı parti ve örgüt, bugün İstanbul’da toplandı.

Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) Kadıköy’deki İl Başkanlığı’nda bir araya gelen altı partinin toplantısının gerçekleştirildiği salona, her partinin ve örgütün amblemlerinin yer aldığı ve üzerinde “Dayanışma, mücadele ve umutla bir arada” yazan pankart asıldı.

Toplantıda yer alan parti ve örgütler şöyle:

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Emek Partisi (EMEP).

Toplantıya, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar’ın yanı sıra Eş Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ile Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TİP Sözcüsü Sera Kadıgil ve Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün, SMF Sözcüsü Barış Kayaoğlu ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri Mahir Gürz, Erdal Ataş, TÖP Sözcüsü Perihan Koca, sözcüler kurulundan Pelin Kahiloğulları ile Tamer Doğan ve EHP Sözcüsü Özge Akman ile Merkez Komite Üyesi Hakan Öztürk katıldı.

Yol haritası belirlenecek

Türkiye, Ortadoğu ve dünyaya dair toplumsal sorunlara dair çözüm yollarının arandığı toplantıda, yol haritası belirlenmesi bekleniyor. Mezopotamya Ajansı‘nın haberine göre toplantıda ayrıca, partilerin kuracakları ittifakın adı ile ortak deklarasyonun açıklanacağı tarih belirlenecek.

Toplantıya dair bilgilendirme notunun ise basına kapalı gerçekleştirilen toplantı sonrası paylaşılacağı belirtildi.

(TY)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: