October 1, 2022

Faruk Bildirici: Medya, ODTÜ yolunu Yavaş döneminde takip etmiyor* Fotoğraf ve görsel uygulama: Mezopotamya Ajansı.

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, “alternatif” olarak addedilen pek çok bağımsız medya kuruluşunun, Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Belediye Başkanı Mansur Yavaş döneminde yürütülmeye devam edilen “ODTÜ Yolu” projesine dair sadece Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) açıklamalarına yer veren haberler yaptığını söyledi.

Söz konusu yolun ODTÜ kampüsüne, kent trafiğine, çevreye ve ağaçlara zarar vereceğine inandığını söyleyen Faruk Bildirici, “Gazetecilik sadece bilgi vermek değil aynı zamanda sorunları çözmek anlamına geliyor. Biz bu ülkeden, bu ülkenin insanlarından, bu ülkenin sorunlarından muaf kişiler değiliz. Biz sorun çözülene kadar takip eder, onu yazarız. Ta ki sorun çözülür, kamu yararı ortaya çıkar, o zaman bırakırız. Ama şu anda durum öyle değil. Böyle devam ederse o yol bir gün sessiz sedasız yapılıp bitecek ve medya bittikten sonra haber yapacak,” dedi.

TIKLAYIN – ODTÜ mezuniyet töreni ve yeni direniş üzerine

Gökçek başkan olsaydı…

Bildirici, söz konusu yola ilişkin yapılan pek çok haberde sadece ABB açıklamalarının yer aldığını vurguladı.

Yapılan açıklamaların doğrulanmasında klasik gazetecilik yöntemlerinin uygulanmadığının altını çizen Bildirici, yol projesinin yürütücülüğünün ABB eski Başkanı Melih Gökçek’te olduğu 2017 senesini hatırlatarak özetle şu ifadeleri kullandı:

“Gökçek döneminde öğrencilerin, ODTÜ mezunlarının ve ODTÜ çalışanlarının bu yolun yapımına karşı gösterdiği tepkiler geniş bir şekilde haber yapıldı. Hatta sadece bağımsız ve alternatif medyada değil, yaygın medyada da haber oldu.

TIKLAYIN – ODTÜ mezuniyet töreninde Yavaş ve Gökçek için pankart

Halkın haber alma hakkı

“ODTÜ mezunları ve öğrencileri, 15 Ağustos’ta belediyenin önünde bir eylemle yolun yapılmasına karşı olduklarını söyledi. Bu haber, çok az yerde çıktı. Yaygın medyayı geçtim, eleştirel medyada da çok az çıktı. Oralarda da küçük küçük haberler yapıldı. Şimdi insan haklı olarak düşünüyor; Mansur Yavaş değil de Melih Gökçek belediye başkanı olsaydı bu haber nasıl çıkardı?”

TIKLAYIN – ODTÜ’lüler belediye önünde: “Mansur, elini ODTÜ’den çek”

“Gazeteciliğin gereği olarak partilere bakılmaksızın nesnel davranmak gerekiyor. Fikri olarak bir belediye başkanına yakınsanız da onu eleştirmeyerek, onun yanlışını ortaya koymayarak ona zarar verirsiniz. Çünkü biz gazeteciler eleştirdiğimiz için, yanlışları ortaya koyduğumuz içindir ki bazı şeyler düzelir, hatalar ortadan kalkar. Ama biz eleştirmezsek, görmezsek o başkanlar da hata yapmaya devam eder. Ama tabii daha da önemlisi, halkın haber alma hakkına zarar vermiş, halkın sorunların çözülmesine yardımcı olmamış oluruz. Bu da doğru bir gazetecilik değil.”
Ne olmuştu?

ODTÜ arazilerini de kapsayan ve “Bilkent-İncek Yol Projesi” olarak da bilinen proje protokolünün yapımına 9 Eylül 2017 tarihinde başlandı.

Bilkent-İncek-Gölbaşı arasında yapılması planlanan 11 kilometrelik yeni yol ihalesinin duyurulmasının ardından, ODTÜ Bileşenleri ve Ankara Mimarlar Odası tepki göstererek, ODTÜ ormanını ikiye bölecek yol projesinin ivedilikle iptal etmesini talep etti.

20 Eylül 2021’de meslek odaları, ODTÜ yoluna karşı dava açtıklarını duyurdu.

Yeni ABB Başkanı Mansur Yavaş söz konusu yol için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na yazı yazarak ODTÜ’nün tam ortasından geçen, farklı bir proje olan “tünel yol” planının iptal edilmesini talep etti; ancak Yavaş yasal olarak kararı yargıya taşıma hakkı varken dava açmadı.

26 Temmuz 2022’de ODTÜ ormanına giren ABB’ye ait iş makineleri yol çalışmalarına yeniden başladı.

(TY)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: