October 3, 2022

“Ne Cumhurbaşkanı ne Adalet Bakanı bizi görüyor”Fotoğraf: MA

Hasta mahpus yakınlarının Diyarbakır’daki Adalet Nöbeti, 282. gününde Diyarbakır Adliyesi önündeydi.

MA’nın haberine göre, eylemde konuşan hasta tutuklu yakını Reşahat Ada, eylemlerinin 10. aylarında olduklarını belirterek, “Ne Cumhurbaşkanı ne de Adalet Bakanı bizi görüyor” dedi.

Eylem süresince birçok kuruma destek ziyaretinde bulunduklarını, bunların da başında siyasi partilerin geldiğini aktaran Ada, “Biz Ankara’ya kadar gidip burada siyasi partilerle görüşerek, kendilerine hasta tutuklular için hazırladığımız dosyayı verdik. Gittiğimiz siyasi partiler, hasta tutuklular konusunda bize yardımcı olacaklarına dair söz verdiler. Ancak verilen sözlerin hiçbirini yapmadılar, sözlerini yerine getirmediler. Bu nedenle onları kınıyoruz” diyerek tepki gösterdi.

Ada, çocuklarının infazlarının yakıldığını ve ağır tecrit koşulları altında zulme maruz kaldıklarını belirterek, “Zulüm son bulsun. Çocuklarımız sahipsiz değil. Onların mücadelesinin yanında olmaya devam edeceğiz. Bunu çok iyi bilsinler ki, cezaevinde tek bir tutuklu kalana kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz” diye ekledi.

TIKLAYIN – Hapishanelerden 8 ayda 42 cenaze çıktı

Eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) ve Tutuklu Aileleri İle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER), Diyarbakır ve Urfa 78 Girişimi Derneği üyeleri ile Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’nde girdiği ölüm orucunda yaşamını yitiren Ali Çiçek’in kardeşi Ayşe Çiçek de katıldı.

  • İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) rakamlarına göre, cezaevlerinde 651’i ağır, 1517 hasta mahpus bulunuyor.

(AS)

 Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: