October 6, 2022

Rektörlüğün “alkol yasağı”, BÜMED’i mühürlettiBoğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED), Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nün alkol satışını yasaklamasının ardından BÜMED’in bünyesindeki restoranın Sarıyer Belediyesi’nin mühürlediğini duyurdu.

“Boğaziçi ruhu için önemli”

BÜMED açıklamasında, şöyle denildi:

“Bildiğiniz üzere BÜMED tesis içerisinde bulunan restoranımız ruhsatlı olarak alkol satışı yapıyordu. Ancak rektörlüğün alkol satışını yasaklamasının ve şikâyette bulunmasının ardından bugün Sarıyer Belediyesi tarafından mühürlendi. Restoranımız dışında tesiste bulunan tüm idari, sosyal ve sportif faaliyetler devam etmektedir.

“Hem rektörlük hem de restoran özelinde hukuki hazırlıklar devam etmektedir. Detaylı bilgilendirmeyi mail olarak ayrıca sizlerle paylaşacağız. Bu süreçte derneğimizin yanında olmanız hem bizim hem de öğrenciler ve hocalarımızla beraber korumaya çalıştığımız Boğaziçi  ruhu için büyük önem taşıyor.”

Ne olmuştu?

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumuhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2015’te AKP’den milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu‘yu rektör olarak atadı. Üniversitenin tüm bileşenleri bu atamaya karşı direniş başlattı. Bulu, 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevden alındı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2 Ağustos’a kadar rektör adaylarının başvurularını kabul etti. 19 Boğaziçi akademisyeninin başvurduğu göreve; Fizik Bölümü’nden iki öğrencisi tutukluyken Bulu’nun yardımcılığını kabul eden, akademisyenler Can Candan ile Feyzi Erçin‘in okuldaki görevine son veren ve akademisyenlerin adaylara ilişkin güven oylamasında yüzde 95 karşı oy alan Prof. Dr. Naci İnci atandı.

(EMK)

 Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: