October 6, 2022

Toplumsal ve demokratik muhalefet güçlerinin en geniş ortaklığı yola koyuluyorHalkların Demokratik Partisi ‘nin bir “Demokrasi İttifakı” hedefiyle toplumsal ve demokratik muhalefet dinamiklerine yaptığı çağrıyla başlayan müzakereler bugün6 partinin bir araya geldiği toplatıdan sonra yeni bir evreye girdi.

TIKLAYIN-Altı parti ve örgüt, HDP’nin çağrısıyla bir araya geldi

6 siyasi parti akşam saatlerinde sonuçlanan toplantı sonrasında “Emek ve Özgürlük İttifakı” kurduklarını kısa bir açıklamayla ilan ettiler. 

“Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) temsilcilerinin TİP’in ev sahipliğinde İstanbul’da yaptığı toplantı başarıyla sonuçlanmıştır.

Kurumlarımızın girişimiyle, Eylül ayı sonunda kitlesel bir halk buluşması ve en geniş demokrasi güçleriyle birlikte Emek ve Özgürlük İttifakı’nın kuruluşunun ilan edilmesine karar verilmiştir.”

Gelişmeyi HDP Genel Başkan Yardımcılarından Tayip Temel Twitter hesabından yayınladığı kısa bir açıklamayla duyurdu. HDP Genel Merkezi de Twitter hesabından, partinin resmi web sayfasında yayınlanan ortak açıklamayı paylaştı.

Sol ve demokratik muhalefet güçlerinin en geniş ve çoğulcu ittifakı 

Bugün “ittifak” çağrısına yanıt veren 5 sosyalist partinin ötesinde Halkların Demokratik Partisi’nin kendisi de politik parti ve hareketler, gruplar, akımlar ve bireylerden oluşan bir konfederal yapıya sahip.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Devrimci Parti (DP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) ve Yeşil Sol Parti HDP’nin siyasal yapısına dahil olmakla birlikte bağımsız partiler olarak varlıklarını sürdürüyorlar.

Bu kuruluşların yanı sıra, Alevi kurumları, ekoloji hareketleri, inanç grupları, Arap, Ermeni, Kürt, Çerkes, Süryani, Êzidi, Pomak ve Laz toplulukları ve düşünce kuruluşları temsilcileri HDP ve Halkların Demokratik Kongresi’nde (HDK) geniş bir politik koalisyon oluşturuyuorlar. 

Öte yandan, Tayip Temel’in mesajında da duyurulduğu şekilde HDP’nin ittifak çağrısı, bugün İstanbul’da bir araya gelen kurumların ötesinde  “Kurdistani örgütler, inanç kurumları, kadın, ekoloji, emek güçleri ve STK’lar”ı da kapsamayı hedeflediğini başından beri dile getiriyordu. 

Sonuç metni

Türkiye İşçi Partisi’nin Kadıköy’deki İstanbul İl Başkanlığı binasında gerçekleşen toplantıya, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Sözcüsü Özge Akman ile Merkez Komite üyesi Hakan Öztürk; Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ile Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan; Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar, Eş Başkan Yardımcıları Tuncer Bakırhan, MYK Üyesi Sultan Özcan; Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) Sözcüsü Barış Kayaoğlu ile MYK üyeleri Mahir Gürz, Erdal Ataş; Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, TİP Sözcüsü Sera Kadıgil ve Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün; Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüsü Perihan Koca, Sözcüler Kurulu üyesi Pelin Kahiloğulları ile TÖP MK üyesi Tamer Doğan katıldı.

Bu toplantıda siyasi gelişmelerle ilgi değerlendirmelerin yanı sıra, ittifakın isminin ve yol haritasının, hazırlanacak deklarasyonun kamuoyuna açıklanmasının yöntem ve tarihinin belirlenmesi gündeme alındı.

Bütün katılımcı kuruluşarın kurumsal imzalarıyla yayınlanan sonuç metninin tamamı şöyle:
25 Ağustos’ta İstanbul’da, ülkemizin bugününde ve yarınında eşitlik, özgürlük, kardeşlik, barış ve demokrasi temelinde bir değişimi yaratacak birlikteliği vurgulamak, siyasal ve toplumsal iradeyi güçlendirmek, kararlı duruşumuzu, mücadelemizi, dayanışmayı ve umudu büyüten yürüyüşümüzü şekillendirmek üzere bir kez daha bir araya geldik.

Aylar süren emeklerimizin sonucunda;

Türkiye’nin tüm kentlerinde, sokaklarında ve meydanlarında, tarlalarında ve fabrikalarında, okullarında ve üniversitelerinde, her alanda mücadeleyi büyütmek;

Emekçilerin, işçilerin, kadınların, gençlerin, çiftçilerin ve üreticilerin taleplerini ve mücadelelerini ortaklaştırmak üzere sürdürdüğümüz ittifak çalışmasını tamamlama aşamasına geldik.

Yaşadığımız ve her gün daha da derinleşen ekonomik, sosyal ve siyasal kriz karşısında toplumsal adalet, eşitlik ve güçlü demokrasi temelinde değişim mücadelesini ortaklaştıracak bu ittifakın mücadele ilkelerini, siyasal program çerçevesini, seçimler öncesini ve sonrasını kapsayan yol haritasını Eylül ayında kamuoyuyla paylaşma kararına vardık.

Tarihsel sorumluluğumuzun farkındayız ve buna uygun davranma konusunda kararlıyız.

İttifakımız; AKP-MHP iktidarının halk düşmanı politikalarına direnen, bu düzenden ve iktidardan kurtulmak; sorumlulardan hesap sormak isteyen tüm kesimlerin, siyasal ve toplumsal muhalefet güçlerinin katılımı, katkısı ve desteğiyle büyüyecektir.

İttifakımız; bir yol arkadaşlığı, bir mücadele arkadaşlığı olacaktır.

İnsanca çalışılacak ve yaşanacak bir düzen için; halkın egemenliğine dayanan bir güçlü demokrasi için; Kürt sorununda barışçıl ve demokratik bir çözüm için; kadınlar, gençler ve dezavantajlı grupların eşitliği ve özgürlüğü için; doğanın ve kültürel varlıklarımızın korunması için hep birlikte mücadele edeceğiz.

Çağrımız tüm emekçilere, demokrasi, hak, hukuk, özgürlük, eşitlik mücadelesini yürüten bütün toplumsal hareketler, kurum, kuruluş ve yurttaşlaradır.

Hep beraber sorumluluk alalım. Yangın yerine çevrilen ülkeyi ortak talepler ve birlikte mücadele anlayışıyla özgür ve demokratik bir şekilde yeniden inşa edelim.

Emek, barış, özgürlük ve demokrasi değerleri temelinde, halkın egemen olduğu bir toplumsal ve siyasal düzeni kurmanın, ezilen ve sömürülen tüm toplum kesimlerinin gücüyle mümkün olduğunu biliyoruz.

Herkesi bu anlayış ve çağrı doğrultusunda ortak ve birlikte mücadeleye davet ediyoruz.

Tek adam iktidarına, sermayenin ve zulmün düzenine karşı hep birlikte başaracağız.

Emekçi Hareket Partisi

Emek Partisi

Halkların Demokratik Partisi

Sosyalist Meclisler Federasyonu

Türkiye İşçi Partisi

Toplumsal Özgürlük Partisi

25 Ağustos 2022

Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: