October 6, 2022

TTB: Şartlara bağlanan yönetmeliği kabul etmiyoruzFotoğraf: TTB

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu ve Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı’nın günlerdir “Aile hekimlerine müjdemiz var” diye anons ettiği yeni yönetmeliğin, hayal kırıklığı yarattığını belirttiler.

Açıklamada, yeni yönetmelikle koruyucu sağlık hizmetleri yerine tedavi edici sağlık hizmetlerinin öncelendiği ifade edildi:

“Sağlıkta Dönüşüm ile birlikte birinci basamak ve koruyucu sağlık hizmetlerinde yaşatılan tahribat, yönetmelikteki hasta muayene sayısına bağlı ek ödeme tercihiyle gittikçe büyüyecektir.

“Hasta başı ek ödeme tercihinin, ikinci ve üçüncü basamakta yaşanan tıkanıklığın birinci basamak üzerinden giderilerek, yaklaşan seçimlerde halkın “memnuniyetini” artırmaya yönelik olduğunu düşünüyor; böylece koruyucu sağlık hizmetlerinin daha büyük yara alacağını, toplum sağlığına daha büyük zarar verileceğini bildiriyoruz.

“Sağlık hizmeti, daha çok poliklinik sayısı, daha çok tetkik, daha çok ilaç değildir! Çıkartılan ek ödeme yönetmeliği bizi daha çok ilaç yazma, daha çok hasta görme baskısı altına itiyor.”

“Tüketim yönetmeliği”

Yönetmelikte sadece, çok hasta bakma şartı ile hekime ve biraz da ASM çalışanlarına ek ödeme yapılması önerildiğini belirten TTB, durumun sakıncalarını şöyle anlattı:

“Birinci basamak koruyucu sağlık hizmetlerinden, aşılamalar, gebe izlemleri, takip işlemleri, kanser taramaları, otizm taramaları, eğitimler yok sayılmıştır. Ebe, hemşire, sağlık memuru ve acil tıp teknisyenlerinin emeği yok sayılmıştır.

“ASM çalışanlarının sorunları yönetmelik içinde yoktur. ASM yönetimi, kira sorunları, sağlıkta şiddet, güvensiz çalışma ortamları gibi sorunlarımızın ismi dahi anılmamıştır. Bu ek yönetmelik, bir tüketim yönetmeliğidir. Çalışanı tüketen, sağlığı tüketen, yurttaşlarımızı tüketen sağlıkta dönüşüm zihniyetinin bir yansımasıdır.”

Aile sağlığı merkezi çalışanları taleplerini şöyle sıraladı:

  • Yoksulluk sınırı altında performansa dayalı olarak çalışmak istemiyoruz.
  • Emekliliğimize yansımayan ödeme istemiyoruz.
  • Sağlığı ve emeğimizi tüketen düzenlemeler istemiyoruz.
  • Baskı, tehdit, ceza istemiyoruz.
  • Sağlığın kendisi ve sağlık hizmetleri tüketim nesnesi olsun istemiyoruz.
  • Performansa dayalı, koşullara bağlı ek ödeme değil; emeğimizin karşılığı olan tek ödeme istiyoruz.

(AS)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: