October 5, 2022

Sarıbeyler’in ‘seferberlik çöreği’ coğrafi işaretle tescillendi


Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, her yöresinde ayrı bir kültür ve geleneği taşıyan Balıkesir’in kendine özgü özellik taşıyan ürünlerinin; geleceğe aktarılması, tanınırlığının artırılması ve yöre halkına kazanç sağlaması amacıyla coğrafi işaret çalışmalarına devam ediyor. Kalitesi, gelenekselliği, yöreden elde edilen hammaddesinin korunmasının sağlanması açısından büyük önem arz eden coğrafi işaret ile tescilli 15 ürünü bulunan Balıkesir’de, son olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından başvurusu yapılan ‘Savaştepe Sarıbeyler Seferlik Çöreği’nin de tescil almasıyla birlikte coğrafi işaretli ürün sayısı 16’ya çıktı.

KURTULUŞ SAVAŞI’NIN FORMÜLÜ SEFERBERLİK ÇÖREĞİ

Gastronomi değerinin yanı sıra; ortaya çıkışının manevi olarak da bölge için büyük önem arz ettiği ‘seferberlik çöreği’ ilk defa Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’na katılan askerlere; besleyici, lezzetli ve dayanıklı gıda sağlayabilmek amacıyla Savaştepe’nin Sarıbeyler Mahallesi’nde yaşayan kadınlar tarafından üretildi. Yöre halkının bir araya gelerek topladığı; un, yoğurt, zeytinyağı, şeker ve tarhana mayasıyla hazırladığı çörek, yuvarlak şekil verilerek yıkanmış susama bulanıp, odun ateşinde pişirildikten sonra serin bir yerde kurutularak 2-3 ay bozulmadan saklanabilecek hale getirilmiş. Böylece o dönemde cephede savaşan askerlere, uzun süre bozulmadan dayanabilecek doyurucu ve besleyici gıda sağlanmış.


Sarıbeyler'in 'seferberlik çöreği' coğrafi işaretle tescillendi - 1

COĞRAFİ İŞARET SAYISI 16’YA ÇIKTI

Toplam 16 coğrafi işaretinin 12’si gıda ürünü olan Balıkesir’in; Edremit, Burhaniye ve Ayvalık zeytinyağları, Edremit yeşil çizik zeytini, Balıkesir höşmerim tatlısı, Balıkesir kuzu eti, Manyas kelle peyniri, İvrindi kelle peyniri, Susurluk ayranı, Susurluk tostu, Kapıdağ mor soğanı, Savaştepe Sarıbeyler seferberlik çöreği, Balıkesir pullusu, Gönen iğne oyası, Yağcıbedir halısı ile Marmara mermeri ürünlerinde coğrafi işaret bulunuyor.

YENİ BAŞVURULAR TAMAMLANDI

Bunlara her geçen gün bir yenisini ekleme gayretiyle çalışan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; Bükdere küflü deri katık peyniri, Manda kaymağı, Balıkesir kaymaklısı ve Balya tereyağı için de işlemlerini tamamladı. Türk Patent ve Marka Kurumu’na, Coğrafi İşaret Tescil Belgesi başvurusunu gerçekleştirilen ürünler de en kısa zamanda coğrafi işaret ile tescillenecek.

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı 3 gıda ürünün daha coğrafi işaret başvurusunu yapmak için hazırlıklarını başlattı. Bu çalışmada; ünü tüm ülkeye yayılan ‘Susurluk kokoreci’, şehre özgü ürün ve tariflerin yer aldığı 30 çeşidiyle görkemli bir tanıtım gerçekleştirilen ‘Balıkesir kahvaltısı’ ile eşsiz lezzetiyle ‘Havran inciri’ için de başvuru hazırlıkları yürütülüyor.Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: