October 5, 2022

Ayvalık Uluslararası Film Festivali sona erdi


Bu yıl 16-21 Eylül tarihleri arasında izleyiciyle buluşan Ayvalık Uluslararası Film Festivali sona erdi.

Direktörlüğünü Azize Tan’ın, program danışmanlığını Fatih Özgüven’in üstlendiği festivalde “Uluslararası Seçki”, “Bu Dünyanın Çocukları”, “İlk Filmler”, “Ulrike Ottinger 80 Yaşında”, “Anısına”, “Çocuklar İçin Sinema” ve uzun metraj, kısa film ile belgesellerin yer aldığı “Türkiye’den Filmler” bölümlerinde toplam 48 film gösterildi.

‘Yeni bir yönetmen’ ödülü

Gösterimler; Ayvalık Belediyesi Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi, Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro ve Eski Köylü Pazarı’nda yapıldı. 

Panellerin, söyleşilerin, “Genç Sinema” programının, Cüneyt Cebenoyan Çocuk ve Sinema Buluşmaları işbirliğiyle çocuklara yönelik film gösterimi ve drama atölyelerin de düzenlendiği Ayvalık Uluslararası Film Festivali yönetmenler, oyuncular, yapımcılar, sinema sektörü temsilcileri, basın ve öğrencilerden oluşan 200 konuğu ağırladı.

Festival kapsamında bu yıl “Yeni Bir Yönetmen” başlığıyla verilen ödül ise “Ela ile Hilmi ve Ali” filmiyle yönetmen Ziya Demirel’in oldu.

30 öğrenciye destek

Bu yıl Ayvalık’ta kurulan Seyir Derneği’nin düzenlediği festival bu yıl, Kültür için Alan desteğiyle Genç Sinema programını da başlattı. Başta sinema bölümünde okuyan ya da üniversitelerin sinema kulüplerine üye öğrenciler olmak üzere, sinema alanında kendisini geliştirmek isteyen tüm öğrencilere yapılan açık çağrı sonucunda Genç Sinema programına, İstanbul, Ankara, Zonguldak, İzmir, Çanakkale, Muğla, Ordu, Antalya, Eskişehir ve Kütahya’dan toplam 25 farklı üniversiteden 30 öğrencinin başvurusu kabul edildi.

Festival boyunca Ayvalık’ta kalan öğrenciler yapımcılık, yazarlık, yönetmenlik, kurgu, post-prodüksiyon gibi farklı alanlarda profesyonel isimlerin verdiği atölye çalışmalarına katıldılar ve gönüllü olarak festivalin farklı bölümlerinde çalışarak organizasyona katkı sağladılar.

(AÖ)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: