October 5, 2022

İbrahim Reisi, başörtüsü takmayı reddeden Amanpour ile söyleşi yapmadı* Fotoğraf: Christiane Amanpour’un sosyal medya hesabı.

İran’da “ahlak polisi” tarafından gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü karakolda komaya giren 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ardından İran’da başlayan protestoları ve daha fazlasını İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’ye sormayı planladığını söyleyen ABD’li gazeteci Christiane Amanpour’un İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile yapacağı söyleşi iptal oldu. 

Söyleşinin iptal nedenini sosyal medya hesabından duyuran Amanpour, programın başlama saatinden 40 dakika sonra Reisi’nin danışmanının yanına geldiğini ve ”Cumhurbaşkanı, Muharrem ve Safer ayı olmasıyla sebebiyle başörtüsü takmanızı önerdi,” dediğini söyledi.

İlk defa böyle bir durumla karşılaştığını söyleyen gazeteci, söyleşi için haftalarca hazırlandığını da dile getirdi.
Amanpour, olayı şöyle anlattı:

“Kibarca reddettim. Başörtülerine yönelik bir kanun veya geleneğin olmadığı New York’tayız. İran dışında yaptığı söyleşilerde hiçbir İran cumhurbaşkanının benden böyle bir talepte bulunmadığını belirttim.

“Danışman, başörtüsü takmazsam görüşmenin olmayacağını açıkça belirtti. Bunun bir ‘saygı meselesi’ olduğunu söyledi ve İran’ı kasıp kavuran protestolara atıfta bulundu.

“Bu, eşi benzeri görülmemiş ve beklenmedik duruma eşlik etmeyeceğimi bir kez daha söyledim. Ve böylece uzaklaştık. Görüşme gerçekleşmedi. İran’da protestolar devam ederken ve insanlar öldürülürken, Başkan Reisi ile konuşmak önemli bir an olurdu.”

Reisi, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York kentinde bulunuyordu.

(TY)

Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: