October 5, 2022

Zelenski: Takas edilen 5 Ukraynalı komutan Türkiye’de kalacak


* Fotoğraf ve haber: Anadolu Ajansı (AA)

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Türkiye’nin arabuluculuğunda Rusya-Ukrayna arasında gerçekleştirilen esir takasında Ukrayna’ya iade edilen askerlerden beşinin Türkiye’de kalacağını söyledi.

Zelenski, takas işlemiyle ülkeye iade edilen Ukrayna’nın Azov taburunun komutanlarıyla video konferans yöntemiyle görüştü.

“Rus esaretinden kurtulan” komutanları tebrik eden Zelenski, “Uzun zaman sadece telefonda seslerinizi duyduktan sonra yüzlerinizi görmek beni sevindirdi. Ülkemiz için yaptıklarınızdan son derece gururluyuz” dedi.

Zelenski, söz konusu takasla aralarında ölüm cezasına mahkum edilenlerin de olduğu 215 Ukraynalı’yı kurtardıklarını belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ayrıca Rusya ile arabuluculuğu üstlenmesi sebebiyle Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Takasla geri alınan taburun beş üyesinin güvenlik amaçlı Türkiye’de bulunduğunu kaydeden Zelenski, “Azov’un 5 komutanı, Erdoğan’ın özel kontrolü altında Türkiye’de güvende tutulacak. Bunlar Sergey Volınski, Svyatoslav Palamar, Denis Prokopenko, Oleg Homenko, Denis Şlega” dedi.

Zelenski, takas karşılığında Rusya’ya 55 askeri iade ettiklerini sözlerine ekledi. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov da 55 kişinin esir değişimi sonucunda Rusya’ya teslim edildiğini bildirdi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofis Başkanı Andriy Yermak da söz konusu takasla alınan 215 kişinin arasında 108 Azov taburu mensubu olduğunu söyledi. Muamele Koordinatörlüğü de 21 Eylül’de gerçekleştirilen takas sonucu geri alınan 215 kişinin listesini yayımladıklarını açıkladı.

Koordinatörlük, “Bu, 24 Şubat’tan bu yana yapılan en büyük takastı. Şimdi esaretten kurtarılan savunucularımızı iyileşme ve tedavi süreci bekliyor” dedi.

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile yürüttüğü diplomasi sonucu 200 savaş esirinin mübadele edildiği duyurulmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve Ukrayna arasında Türkiye’nin arabuluculuğunda gerçekleşen esir mübadelesinin savaşın sonlandırılması yolunda önemli bir adım olduğunu belirtmişti. (SD)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: