October 1, 2022

Gazeteciyi tehdit eden polise soruşturma izni yokİstanbul Çekmeköy’deki park alanının yapılaşmaya açılması sırasındaki eylemleri takip eden BirGün muhabiri İsmail Arı’nın İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Alper Deniz Demir’in tehdidine maruz kalmasına ve görüntü almasının engellenmesine soruşturma izni çıkmadı.

Arı yaşadıklarını Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) sordu. Çekmeköy İlçe Emniyet Müdürlüğü de CİMER başvurusuna verdiği yanıtta Arı’yı Müdür Yardımcısı Demir’in yasal görevine aykırı davranmadığı iddia etti:

Cevapta şöyle dedi:

“Söz konusu CİMER başvuru dilekçenizde yer alan video linklerinin ayrıntılı incelenmesi ve konuya ilişkin ilgili birimler tarafından elde edilen bilgi ve belgeler üzerinde yapılan tetkik neticesinde; olay tarihinde görevlilerin ihmal kastı ile hareket ettiklerine dair herhangi bir ciddi bulgu ve belgelere dayanmadığı, iddia ve şikayetin soyut ve genel nitelikte olduğu ayrıca iddialarla kesin ve inandırıcı delil veya kanıt bulunmadığı ve personelin yasal görevlerinin gereklerine aykırı davranmadıkları anlaşılmaktadır.

 “CİMER başvuru dilekçenizde yer alan iddia ve şikâyetiniz, disiplin yönünden herhangi bir suç teşkil etmediği anlaşılmış olup CİMER başvuru dilekçesinde yer alan iddia ve şikayetiniz, yetkili makam tarafından işleme konulmama kararı ile işlemden kaldırılmıştır.”

Ne olmuştu?

Çekmeköy’de parkın yapılaşmaya açılmasına karşılık iki ayı aşkın süredir direnen mahalle halkına polis 2 Ağustos’ta müdahale etti, 9 kişiyi de gözaltına aldı.

BirGün muhabiri İsmail Arı’da bölgedeydi. Çekmeköy İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Alper Deniz Demir, Arı’nın gözaltı anlarını kaydettiği telefonuna el ile müdahale ederek çekimi engelledi.

Çekmeköy’deki askeri arazide yapılan çalışmaları görüntülemesi nedeniyle Arı’nın hakkında şikayet olduğunu söyleyen Demir, “Bekle, seni de alacağım” dedi. Ardından da “Bir daha görüntümü yayınla, bak ne yapıyorum” sözleriyle tehdit etti.

Arı’yı bölgeden çekmek isteyen Demir’e halk engel oldu. Arı’ya “Görüşeceğiz seninle” dedi. Demir, Arı’dan şikayetçi olacağını, ‘savcının izin vermemesi nedeniyle şimdi gözaltına alamadığını’ söyledi.

Öte yandan Arı, BirGün’ün avukatları aracılığıyla İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Demir hakkında savcılığa suç duyurusunda da bulundu.

TIKLAYIN – Gezi anmasındaki polis şiddetine soruşturma izni yok

TIKLAYIN – Eski bianet muhabiri Kural’a şiddet uygulayan polislere dava

(HA)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: