October 1, 2022

İran’da Amini’nin ailesinin fotoğrafını paylaşan gazeteci tutuklandı


İran, ahlak polisinin başörtüsünü “düzgün bağlamadığı” gerekçesiyle karakola götürerek ölümüne neden olduğu 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin haberini yapan gazeteyi tutukladı.

Tutuklanan gazetecilerden birisi Amini’nin hastaneye kaldırılışını haber yapan Sharq gazetesi muhabiri Nilufar Hamidi. Diğeriyse fotoğrafçı Yalda Meiri.

Hamidi, Tahran’daki Kasri Hastanesi’nde odasının önünde bekleyen ailesinin fotoğrafını yayınlamıştı.

Hamidi’nin hangi suçlamalarla karşı karşıya olduğu şu an için açıklanmasa da gazetecinin Perşembe sabahı Tahran’daki evinde gözaltına alındığı ve sonrasında cezaevine gönderildiğini avukatları doğruladı.

Hamidi’nin avukatları, gazetecinin mallarına el konulduğunu ve evinin arandığını söyledi.

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) ve Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ) yaptıkları ayrı açıklamalarla gazetecinin serbest bırakılmasını istedi.

Ne olmuştu?

Doğu Kürdistan’ın Sakız kentinden başkent Tahran’a akrabalarını ziyarete gelen genç kadın erkek kardeşinin kullandığı aracı durduran ahlak polisince gözaltına alınmıştı. Kardeşine, nasihat edilip serbest bırakılacağı söylenerek götürülen genç kadının, gözaltına alındıktan iki saat sonra komaya girdiği ve kaldırıldığı hastanede öldüğü ortaya çıktı.

Devlet televizyonu Amini’nin dövüldüğü iddialarını yalanlayarak, polisin genç kadını “nasihat etmek ve eğitmek” üzere karakola götürdüğünü ve orada kalp krizi geçirdiğini söyledi. Akrabaları, kadının herhangi bir kalp rahatsızlığı olduğunu yalanladı.

Devlet televizyonu bir polis karakolunda Amini olduğu söylenen bir kadının oturduğu koltuktan bir yetkiliyle konuşmak üzere kalktıktan sonra yere düştüğünü gösteren güvenlik kamerası kayıtları yayınladı. Ancak görüntülerden kadının Amini olduğu doğrulanamadı.

Amini’nin dövülerek öldürüldüğü yolunda sosyal medyada yayılan iddialarını reddeden Tahran emniyeti açıklamasında, “Ayrıntılı araştırmalara göre, Amini’nin araca alınması sonrasında ve tutulduğu karakolda fiziksel bir temas olduğunu” reddetti.

Ancak, İran’ın yarı resmi Fars haber ajansı, Mahsa Amini’nin ahlak polisince dövülmesi nedeniyle komaya girdiğini duyurdu.

VoA’nın haberine göre genç kadının karakolda ölümünü eleştiren sosyal medya yorumcuları arasında, sözünü sakınmamasıyla tanınan reformcu eski milletvekili Mahmud Sadıki, Ayetullah Ali Hamaney’i olayla ilgili kamuoyuna açıklama yapmaya çağırdı. HA)Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: