October 1, 2022

“Okullarda tüm öğrencilere ücretsiz yemek verilsin”Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, artan ekonomik krizle beraber tartışma konusu olan “çocukların yetersiz ve sağlıksız beslenme sorununu” Meclis gündemine taşıdı.

Kemalbay, “çocukların derinleşen ekonomik kriz sonucu derin yoksulluk içinde yaşamak zorunda kaldıklarını” ifade etti ve “ailelerin çocuklara yeterli, sağlıklı hatta asgari beslenme olanakları sağlayamadığını” söyledi.

Öğrenci Veli Derneği’nin verilerine atıf yapan Kemalbay, “her 4 çocuktan birinin okula aç gittiğini” belirtti.

TIKLAYIN-Derin yoksulluk eğitimden koparıyor | 1 milyon 738 bin çocuk okulu terk etti

“Kürt illerinde açlık kronik”

Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi’nin 2021’de yayınladığı “Türkiye’de Okul Çağı Çocuklarında Büyümenin İzlenmesi (TOÇBİ) Araştırma Raporu”nu hatırlatan Kemalbay, şöyle devam etti:

“Özellikle Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı kentlerde kronik açlık sonucu çocuklarda gelişme geriliği yaşandığını ifade edilmiş; okul çağında çocuk ve gençlerde zayıflık ve şişmanlık, demir yetersizliği anemisi, iyot yetersizliği hastalıkları, diğer vitamin ve mineral yetersizlikleri, diş çürükleri, şişmanlığa bağlı kronik hastalıkların sık görüldüğü vurgulanmıştır.”

TIKLAYIN-“Öğrenciler okulda aç kalıyor, gıda desteği sunulsun”

“Kaç çocuk okulu bıraktı?”

Kemalbay, “Devletin tüm  çocuklara öğrenim süresi boyunca gerekli gıdaları ücretsiz olarak sunması gerektiğini”  vurguladı ve Bakan Özer’e şu soruları yöneltti:

  • Türkiye’de birçok araştırma ile de ortaya konulan 4 çocuktan birinin okula aç gittiği bilginiz dahilinde midir?
  • Bakanlığınızca yetersiz ve sağlıksız beslenmenin çocukların gelişimleri, sağlıkları, öğrenme düzeyleri ve başarıları üzerine yapılan herhangi bir çalışma bulunmakta mıdır?
  • 2020-2022 yılları arasında ekonomik yetersizlik nedeniyle okulu bırakmak zorunda kalan öğrenci sayısı kaçtır? Bu öğrencilerin kaçı kız çocuğu ve kaçı erkek çocuğudur?
  •  2020-2022 yılları Türkiye genelinde özel okullara, vakıflara ve derneklere eğitim desteği olarak ödenen ödenek miktarı tutarı nedir? Bu tutarlar bu tarihler aralığında hangi okullara yapılmıştır?
  • “Her çocuğa ücretsiz okul yemeği” uygulamasını hayata geçirmeye yönelik bir çalışma bulunmakta mıdır? 

(RT)

 Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: